INZERCE

Bioplynová stanice v Horní Suché na Karvinsku. Foto: GasNet (tisk. zpráva)

Biometan v centru zájmu. Ministerstvo průmyslu jej chce podpořit štědrou provozní dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje zavést štědré dotace pro výrobce biometanu. Očekávání je takové, že v roce 2025 stát vyplatí za vyrobený zelený metan veřejnou podporu ve výši 2,16 miliardy korun. Dotování biometanu tak bude dražší než u jiných typů obnovitelné energie, uvádí se v materiálu ministerstva průmyslu a obchodu.

Zmíněným materiálem je nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie. Návrh je zatím v mezirezortním připomínkovém řízení a Ekonomický deník se jej podařilo získat. Jeho cílem je odpovědět na otázku: kolik zaplatíme na provozních dotacích za podporované zdroje energie uvedené do provozu od začátku roku 2022?

Odhad ministerstva uvádí, že celková výše podpory v roce 2025 dosáhne výše 6 miliard korun. Samotná výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů však bude vyžadovat jen malou výši podpory. Prodraží se hlavně výroba biometanu, ale také udržovací podpora tepláren na biomasu a aukční podpora pro nové teplárenské zdroje (viz tabulka níže).

Dotace pro nové zdroje energie, odhad pro rok 2025

typ energiedotace (mil.Kč)
elektřina z obnovitelných zdrojů (malé zdroje)85
elektřina z kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET)118
teplo z obnovitelných zdrojů233
udržovací podpora tepla z biomasy1046
výroba biometanu2164
elektřina z obnovitelných zdrojů (větší zdroje, aukce)230
elektřina z KVET (větší zdroje, aukce)2112
celkem6003
zdroj: nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie

Podpora zelené energetiky v České republice má za sebou poměrně divoký vývoj. Po letech 2006 až 2010, kdy byla podpora až příliš štědrá, nastal opačný extrém a stát podporu pro nové zdroje omezil na minimum. Uvolnění pravidel přinesla novela zákona o podporovaných zdrojích energie z roku 2021. Ta zavedla dva různé systémy podpory podle výkonu energetického zdroje.

Zdroje o elektrickém výkonu od jedené megawatty výše (u větrných elektráren od 6 megawattů) musí o výši podpory soutěžit v aukci. Menší zdroje mají automaticky nárok na pevnou výkupní cenu nebo zelený bonus. Nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie uvádí, jaké množství energie v nejbližších třech letech může podporu na základě výsledku aukce získat.

Návrh na první tři roky, který ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo v lednu 2022, vyvolalo vlnu nesouhlasu. V prvních letech chce ministerstvo podporovat především výstavbu vysoce účinných plynových zdrojů s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla, které mají nahrazovat staré uhelné teplárny. Naopak s žádným masivním boomem zelené energetiky stát nepočítá, určitou výjimku představují větrné elektrárny. Do konce roku 2024 může přibýt až 180 megawattů výkonu ve větších zdrojích s aukčním bonusem a 110 megawattů v těch menších s podporou ve formě zeleného bonusu.

Naopak nulová je provozní podpora pro nové fotovoltaické zdroje. Nové solární elektrárny mají přibývat díky jiným formám podpory, v praxi se jedná o investiční dotace z Modernizačního fondu a z evropských programů na podporu podnikání.

Úspěchem zatím skončila pouze jedna aukce nové kapacity v oboru zelené energetiky. Jak uvedla agentura ČTK na konci května, podmínky aukce podle ministerstva splnily projekty společností Synergion Jívová (větrné elektrárny s výkonem 11,3 MW) a Lhota Brno (větrný park o výkonu 9 MW). V obou případech firmy požadovaly maximální možnou aukční cenu: 3500 korun za megawatthodinu.

David Tramba