Sobota, 8. května, 2021

Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů. Agrofert nemá nárok na dotace a Česko by mělo vrátit stamiliony

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu Evropské komise, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Dotace ze strukturálních fondů EU v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné a Česko by je mělo vrátit. Babiš i Agrofert to odmítají.

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Včera ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.

Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.

Podle zprávy byl ohrožen nestranný výkon Babišových vládních funkcí, neboť se podílel na rozhodnutích, která měla dopad i na Agrofert. Zároveň se podílel na rozhodování o tom, jak budou rozděleny unijní peníze v Česku.

Česko by proto podle závěrů auditu mělo vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů.

„Na všechny související výdaje již vykázané komisi na tyto operace by proto měla být uplatněna stoprocentní finanční oprava a související příspěvek z veřejných zdrojů u těchto programů by měl být rovněž zrušen,“ uvádí zpráva.

Pokud české úřady se závěry komise nebudou souhlasit a Česko odmítne vrátit peníze, bude se moci obrátit již jen na Soudní dvůr Evropské unie. O této možnosti již dříve hovořilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Agrofert: Je to absurdní

Podle mluvčího holdingu Agrofert Karla Hanzelky jsou závěry Evropské komise absurdní. Ví o nich ale zatím jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi Komisí a Českem, s Agrofertem nikdo žádné řízení nevedl, sdělil včera mluvčí ČTK. „Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,“ uvedl Hanzelka.

Babiš, kterého mluvčí označuje jako někdejšího akcionáře, podle něj učinil vše, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů požadoval. „Tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá a ke střetu zájmů nedochází,“ dodal Hanzelka.

Také premiér střet zájmů odmítá. Jde podle něj o „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“. Babiš doplnil, že novele zákona o střetu zájmů označované lex Babiš plně vyhověl a svou bývalou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. „Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy,“ uvedl.

Komise zahájila audit v roce 2018 na podnět protikorupční organizace Transparency International. Zpráva auditorů byla hotova koncem roku 2019 a od té doby probíhala komunikace mezi Bruselem a českými úřady, kvůli níž odmítala unijní exekutiva závěry auditorů zveřejnit. Některá média je však publikovala již dříve a tvrdila, že by Česko mělo do unijní pokladny vracet přes 400 milionů korun. Babiš dříve uvedl, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude.

S osobou českého premiéra je spojen také druhý unijní audit týkající se zemědělských dotací pro Agrofert. K auditní zprávě, která je neveřejná, se začátkem dubna vyjádřilo české ministerstvo zemědělství. Komise by během několika měsíců měla zahájit smírčí řízení.

„Evropská komise potvrdila, co jsme v Evropském parlamentu říkali už před rokem. Andrej Babiš je ve střetu zájmů a dotace pro jeho firmu jsou vypláceny neoprávněně. Tento typ finanční kriminality musí Evropa postihovat, ať už ho páchá obyčejný mafián nebo premiér členského státu,“ říká pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Piráti se snaží na porušování zákona o střetu zájmů ze strany premiéra Babiše, který podle nich tuneluje peníze evropských občanů, upozornit tři cestami. Evropská komise toto zveřejněním auditu definitivně potvrdila.

„V Evropském parlamentu budeme prosazovat, aby se pravidla pro předcházení střetu zájmů celoevropsky zlepšila a viníci byli donuceni způsobené škody uhradit,“ dodává Peksa. Proti auditu se již nedá odvolat.

(čtk, nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter