INZERCE

Nabíjecí stanice v norském městě Mosjøen. Foto: Pixabay

Automobilky: Budete jezdit ve vodíkovém autě, které nebude vaše

Baterie jakožto pohon elektromobilů selžou kvůli chybějící infrastruktuře, věříme spíše vodíkovým článkům. Většina řidičů nebude jezdit ve vlastním voze a hlavní hodnota tkví v datech, nikoli v samotném stroji. – V Brně diskutovali zástupci světových automobilek, a přestože zaznívaly i odvážné předpovědi, mezi účastníky většinou panovala shoda.

Aktuální čísla potvrzují, že zažíváme ekonomickou konjunkturu. Za první 3 kvartály letošního roku bylo v tuzemsku vyrobeno o 4,2 % více vozů, než za celý loňský rok: více než milion kusů. Zástupci automobilových společností dnes prozradili svoje další plány v brněnském hotelu Holiday Inn, kde následně diskutovali taky jejich dodavatelé a další osobnosti.

Baterie versus palivové články

Hosté konference dostali jako dárek zmenšený KODIAQ: sběratelský model sportovního užitkového vozu od tuzemské jedničky, který jezdí na benzín nebo diesel. Zástupce společnosti Škoda Auto, Michal Kadera, zmínil taky chystaný automobil VISION E: plně elektrický a vybavený “autopilotem”, tedy samořídícím systémem.

Ostatní diskutéři však spíše varovali, abychom elektromobilitu nepřeceňovali, zvláště pokud auta jezdí na baterie. “Emise vznikají tak jako tak, buďto na silnici, nebo v elektrárně. A nabíjení trvá poměrně dlouho. Například na sídlišti není možné, aby řidič přes noc vyhodil z okna prodlužovací kabel, a ráno měl zase plnou baterii,” upozornil na chybějící infrastrukturu Petr Vaněk ze společnosti Hyundai.

Několik řečníků vzpomnělo, že norská vláda plánuje speciální “daň na Teslu”; přesněji řečeno na elektromobily těžší než 2 tuny, které sice mají poměrně velké baterie, ale právě kvůli nadměrné váze ničí tamní silnice. (Podobně uvažuje dánská vláda.) A Pavel Juříček z Brano Group popsal jako alternativu vodík, respektive palivové články místo lithiových baterií.

Vzácná lidská práce v čase robotizace

Také tady najdeme výjimky, například společnost Iveco Bus, která vyrábí autobusy ve Vysokém Mýtě. “Používáme několik pohonů včetně elektřiny – buďto formou lithiových baterií, anebo trolejbusu, eventuálně hybridu. A vyrábíme zakázkově, nikoli sériově takže nemůžeme všechno rychle automatizovat,” řekl zástupce společnosti Jiří Vaněk.

Jinde už prakticky porovnali náklady na strojovou a lidskou práci. “Automatizací za 300 milionů jsme vyřešili 80 chybějících zaměstnanců,“ uvedl Petr Novák za společnost Koyo Bearings, která patří do skupiny Toyota.

Automobilky však zároveň postrádají kvalifikovanou, i méně kvalifikovanou lidskou sílu. Kvůli rekordně vysoké tuzemské zaměstnanosti poptávají nové pracovníky taky například na Slovensku nebo v Polsku, eventuálně na Ukrajině nebo v Srbsku.

Kolínská továrna společnosti TPCA (Toyota) také nabírá v zahraničí, ale přitom postupně “lokalizovala” velkou většinu personálu do regionu. Zástupce společnosti Robert Kiml ukázal rodinnou fotografii ukrajinského zaměstnance, který na východ Středočeského kraje přivedl i svoje blízké přivedl a získal české občanství.

Data jako hlavní byznys automobilek

Ale nezůstávejme jenom v Brně. Jan Linhart z poradenské společnosti KPMG shrnul výsledky celosvětového výzkumu, ve kterém odpovídala zhruba tisícovka manažerů. Představitelé automobilového průmyslu většinou věří, že:

  • Auto přestane být statusovou záležitostí (znakem společenského postavení). V roce 2025 většina řidičů nebude chtít vlastní automobil, což otevírá prostor například pro sdílení dopravních prostředků.
  • Pro eketromobily, jezdící na baterie, bude limitující infrastruktura. Reálný potenciál má však vodík, respektive palivové články.
  • Budoucnost patří digitalizaci, datům. 1 připojené auto může během celého “životního cyklu” vydělat více peněz než 10 vozů, které jsou “off-line”, podobně jako prodejci mobilních telefonů dnes nevydělávají jenom na samotném přístroji (hardware), ale rovněž na aplikacích (software).

Petr Woff