INZERCE

Pancéřovka RPG-7 v akci. Foto: Michal Hubálek

Armáda dokupuje munici pro pancéřovky. Resort připlatí STV Group o čtvrt miliardy navíc

Česká armáda kvůli válce na Ukrajině dokoupí munici do pancéřovek RPG-7. S dodavatelem munice – společností STV Group – proto uzavřela k původní rámcové smlouvě dodatek ve výši 250 milionů korun. Celková cena kontraktu tak bude činit 750 milionů korun včetně DPH oproti původní půlmiliardě. Pancéřovka RPG-7 je reaktivní protitanková zbraň bez zpětného rázu nabíjená předem. Tvoří základní ruční protitankovou výzbroj mechanizovaných jednotek. Byla použita mimo jiné při obraně Ukrajiny před ruskými agresory.

Ministerstvo obrany uzavřelo loni v květnu s českou zbrojovkou STV Group rámcovou dohodu na dodání munice do pancéřovek RPG-7.

Jejím účelem bylo vytvoření právního rámce k následnému zadávání jednotlivých výzev k poskytnutí plnění k zabezpečení připravenosti a bojeschopnosti vojsk k případnému nasazení prostřednictvím pořízení munice pro pancéřovky RPG-7 pro účely obrany České republiky a plnění úkolů v zahraničních operacích.

V registru smluv se nyní objevil dodatek, na jehož základě bude dodávka munice pro pancéřovky navýšena.

„Účelem tohoto dodatku je navýšení celkového finančního objemu dodávek zboží na základě rámcové dohody a změna identifikačních údajů kupujícího v čl. I rámcové dohody… …V čl. VI. odst. 2 rámcové dohody se ruší finanční objem a nahrazuje se následovně: 750 000 000,- Kč včetně DPH (slovy: sedmsetpadesátmilionů korun českých),“ stojí v dodatku k rámcové dohodě.

Pancéřovka RPG-7 (RPG-7V) je reaktivní protitanková zbraň bez zpětného rázu nabíjená předem. Tvoří základní ruční protitankovou výzbroj mechanizovaných jednotek.

Je určena (obdobně jako RPG-75) k ničení tanků, bojových vozidel pěchoty a ostatních obrněných prostředků protivníka. Lze ji použít i k ničení úkrytů jak polního typu, tak i zděných a betonových staveb.

Náboj do pancéřovky se skládá z kumulativní hlavice s piezoelektrickým zapalovačem, dráhového raketového motoru, stabilizátoru a startovací prachové nábojky. Nábojka, ve které je uložen stabilizátor, se připojuje k raketovému motoru přišroubováním před nabitím do pancéřovky. Kumulativní střela ráže 85 mm je vystřelována z hladké hlavně pomocí prachové startovací nábojky. Jde proto o střelu aktivní. Zákluz je vyrovnáván částí prachových plynů, které unikají spolu s obalem zadkem hlavně vzad, to znamená za střelce z pancéřovky. Zbraň je pro vedení palby vybavena mechanickými mířidly, k přesnému zamíření slouží optický zaměřovač PGO-7 (PGO-7V – má elektricky osvětlenou ohniskovou destičku). Obsluhu pancéřovky tvoří pancéřovník a pomocník pancéřovníka.

RPG-7 (zkratka z ruského ручной противотанковый гранатомёт – Ručnoj Protivotankovij Granatomjot; ruční protitankový granátomet) je reaktivní protitankový granátomet původem z SSSR. Je vyráběný od roku 1961, rozšířený do asi 40 států a v množství ozbrojených konfliktů se používá dodnes.

Samotný projektil se skládá z hlavice, motoru a výmetné nábojky. Střelec musí sešroubovat nábojku se střelou a kompletně ji zasune do hlavně zbraně. Pak ze špičky hlavice odstraní krytku a vytáhne bezpečnostní kolík. Stisknutím spouště se nejprve aktivuje výmetná náplň, která střelu vymrští ven z trubice. Pak se roztáhnou stabilizační křidélka na granátu, zapálí se stopovka na turbínce a aktivuje se raketový motorek na tuhá paliva, který hoří několik sekund. Pokud nefouká silný boční vítr, zbraň zasáhne cíl poměrně přesně.

Základní granát PG-7V měl kumulativní hlavici a dokázal probít 260 mm pancíř. V současnosti se vyrábí moderní verze PG-7VL s dvojnásobným účinkem, přičemž dokáže probít pancíř silný až 500 mm.

Ještě lepší efektivitu nabízí verze PG-7VR s dvojitou kumulativní hlavicí, kde probíjí nejprve dynamickou ochranu tanku a pak samotný pancíř až do tloušťky 600 mm.

Pro tzv. měkké cíle existuje ještě verze OG-7V, která po explozi vytváří šrapnely se smrtícím účinkem až do 7 metrů. Speciální verze granátu TBG-7V pracuje na termobarickém principu a dokáže účinně likvidovat budovy.

Armáda objednává čtyři typy munice. Náboje PG-7VM s kumulativní střelou slouží k boji s obrněnými silami protivníka.

Náboje TB-7VM pak slouží k boji s živou silou protivníka, k ničení pozorovatelen a lehce pancéřované a nepancéřované techniky, na které působí zejména přetlakem vzniklým detonací termobarické trhaviny.

Náboje OFG-7V tříštivo-trhavé s prodlouženým dostřelem pak slouží k boji s živou silou protivníka a lehce pancéřových nebo nepancéřovaných vozidel.

Cvičné náboje NB PG-7VM Practice-T slouží k výcviku obsluh zbraní RPG-7.

(hrb)