INZERCE

Andrej Babiš odchází z jednání poslaneckého výboru pro Evropské záležitosti. 11.10.2018. Foto: Michal Ožuch, Ekonomický deník

Andrej Babiš kritizuje navýšení rozpočtu pro Frontex. Členské státy si musí řešit samy ochranu hranic

Na jednání výboru pro evropské záležitosti promluvil premiér Andrej Babiš (ANO 2011) ke stanoviskům české vlády před jednáním Evropské rady, které proběhne 18. – 19. října. Brexit stále není dořešen a času moc nezbývá. Frontex by neměl řešit nedostatky pobřežních stráží členských států. Do Turecka půjde dalších 6 miliard EUR, ale je potřeba financovat projekty v severoafrických státech.

Premiér Andrej Babiš na zasedání poslaneckého výboru pro Evropské záležitosti tradičně přednesl stanoviska, se kterými jde česká vláda na jednání Evropské rady, které se koná 18. a 19. října. „Témata, která budou probíraná na radě, jsou téměř stejná jako na té minulé a to je brexit, m12igrace, vnitřní bezpečnost a eurozóna,“ sdělil předseda vlády členům výboru. Zmínil, že minulé jednání o brexitu nebylo právě úspěšné a důležité bude řešení irské otázky.

Dále pak k Británii uvedl, že 24. 10. bude v Londýně na koncertu České filharmonie, který zde bude k 100. výročí Československa, kde se při této příležitosti setká s premiérkou Mayovou a povede s ní bilaterální jednání.

„Cíl, který jsme chtěli, zrušit kvóty, to se povedlo,“ začal Babiš v dalším tématu, které bude důležité pro jednání Evropské rady. V pondělí 15. října by měl předseda vlády navštívit ve Varšavě Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex, aby zde zjistil, k čemu bude složit plánované navýšení rozpočtu. On sám vidí Frontex jako záložní evropskou pobřežní stráž a domnívá se, že není důvod navyšovat počty pracovníků  z 1,5 tisíce na 10 tisíc, jak je v plánu. Členské státy by si ochranu vnějších hranic měly zajistit samy. Slova některých zemí o tom, že to samy nezvládají, jsou pro něj nepřijatelná.

Podle Babiše jinak panuje v Evropě shoda na nutnosti jednat se severoafrickými státy a je potřeba financovat společné projekty na řešení migrace. Podrobně se o tomto tématu hovořilo již na červnovém výboru pro evropské záležitosti – informovali jsme v textu Nastane zlom v migrační politice EU? Vláda podpoří návrh, který bude vracet imigranty bez…

Turecko by mělo dostat od EU další 6 miliard EUR a z českého rozpočtu pak 552 milionů a Babiš se domnívá, že by se tedy měly najít společné peníze i na financování projektů v Africe. Zdůraznil, že klíčová je operace Sofie, která je nástrojem proti převaděčům uprchlíků mezi Itálií a Libyí.

Předsedovi vlády se nelíbí současný boj proti pašerákům, kdy vyplují lidmi přeplněné lodě, které Evropa zachraňuje a vozí je sem. Babiš chce, aby byla dohoda s Libyí, která zajistí, že lodě nebudou moci ani vyplout. „Pokud do České republiky lidé chodí na pracovní povolení, tak každý by měl do Evropy přijít stejným způsobem. Pokud je nelegální, měl by jít do nějakého centra, kde si může požádat o azyl, který buď dostane nebo nedostane,“ sdělil Babiš své stanovisko.

K otázce vnitřní bezpečnosti se Babiš vyslovil pozitivně vůči současné evropské politice a sdělil, že Česká republika podporuje zvyšování odolnosti vůči vnějším hrozbám a dezinformacím. S fungováním Schengenu je také spokojený, i když není dokonalý, znovu však zdůraznil nutnost hranit vnější hranice, především pak mořskou hranici.

Člen výboru poslanec Jan Farský ze STAN v rámci diskuze uvedl, že pokud by členské státy zvládaly otázku migrace samy, neřešilo by se to na Evropské úrovni. Andrej Babiš ale oponoval, že proto jede do Varšavy, aby zjistil, jak se došlo k cílovému počtu pracovníků Frontexu.

Michal Ožuch