INZERCE

Analýza: CIA se zaměřuje na operace v kyberprostoru

Americká zpravodajská agentura CIA (Central Intelligence Agency) se výrazným způsobem zaměří na operace v kyberprostoru. Důvodem jsou nové bezpečnostní výzvy jako je například koncept hybridních válek, který světu představil ruský armádní generál Valerij Gerasimov.

Ve Spojených státech existuje devatenáct vládních zpravodajských agentur. Všechny agentury jsou sdružené do Zpravodajské komunity Spojených států I.C. (United States Intelligence Community).

Nejznámější CIA se dekády soustředila na získávání informací metodou HUMINT (HUMan INTeligence). Metoda HUMINT využívá lidských spolupracovníků a jejich operace v reálném světě.

Neméně známější americká zpravodajská agentura NSA (National Security Agency) se naopak soustředí na signální zpravodajství SIGINT (SIGnals INTelligence). Podstatou práce NSA je vedení zpravodajských operací v elektronických datových a komunikačních systémech – kyberprostor, telefony (např. chytré mobily), faxy, satelitní komunikace, wi-fi, radary (civilní, vojenské), atd.

Nově se na zpravodajství typu SIGINT, resp. na operace v kyberprostoru, zaměří také CIA. V agentuře CIA vznikne nové ředitelství pro digitální inovace (Directorate of Digital Innovation) s cílem využívat digitální zpravodajství pro operace v reálném světě.

Ředitelství bude na stejné úrovní jako další čtyři ředitelství CIA – ředitelství vědy a techniky (Directorate of Science and Technology), ředitelství podpory (Directorate of Support), ředitelství analýz (Directorate of Analysis) a ředitelství operací (Directorate of Operations).

Co motivovalo CIA k podobnému kroku? Můžeme zmínit například aktivity islámských radikálů, jenž používají internet (především sociální sítě) k šeření propagandy (především v západních zemích), komunikaci, řízení společných operací ale i k verbování nových členů a sympatizantů.

„Digitální technologie jsou velmi slibné pro excelentní operace, zároveň však představují velkou hrozbu pro naše operace a informace,“ vysvětluje John Brennan. „Musíme umístit naše aktivity a činnosti do digitální oblasti do blízkého centra veškerého našeho úsilí.“

Především Islámský stát je na tomto poli velmi zdatný. Názorným příkladem jsou bizarně naaranžované mediální vraždy zajatců a jejich následné podsouvání západním médiím, které podobný skandální materiál rádi zveřejní.

CIA může pomocí internetu (především sociální sítě) identifikovat potenciální spolupracovníky (například právě v Islámském státu), vyhledávat cíle pro útoky pomocí bezpilotních letadel nebo pronikat (případně narušovat) do digitálních struktur protivníka.

Ruská hrozba hybridních válek

Hlavní důvod se však nalézá zřejmě jinde. Již řadu měsíců vojenské odborníky po celém světě nenechává spát článek ruského armádního generála Valerije Gerasimova. V článku z počátku roku 2013 Gerasimov popisuje (resp. znovuobjevuje) hybridní války, jejíž podstatou je přenesení války do „mysli lidí“.

Pomocí informačních kanálů (sociální sítě, webové noviny, rozhlas, TV, blogy, diskuzní fóra, diskuze pod články) lze s nebývalým úspěchám ovlivňovat obyvatelstvo cílové země ve vlastní prospěch. Výsledkem je podlomení důvěry, morálky lidí cílové země a ideálně podpora protivníka k neprospěchu vlastní země.

Zřejmě nejlepší analýzu článku Gerasimova přinesla analýza Russia’s New Generation Warfare in Ukraine: Implications for Latvian Defense Policy Janise Berzinše, výkonného ředitele Střediska bezpečnostního a strategického výzkumu lotyšské Národní akademie obrany.

„Ruský pohled na vedení moderní války je založen na teorii, že hlavním bojovým prostorem je mysl. Vedení nových válek respektive válek nové generace bude tedy založeno na válce informační a psychologické tak, aby bylo dosaženo nadvlády u nepřátelských vojsk, získána kontrola jeho zbraní, tj. aby nepřátelské ozbrojené síly a civilní obyvatelstvo bylo morálně a psychologicky zlomeno,“ píše Janis Berzinš.

„Hlavním cílem je co možná nejvíce omezit zasazení těžké vojenské síly a dosáhnout toho, aby vojenské a civilní obyvatelstvo naopak podporovalo útočníka, ke škodě vlastní vlády a ke škodě vlastní země. Zmínka o permanentní (stálé) válce je zajímavá, protože jejím předpokladem je permanentní (stálý) nepřítel. V současné geopolitické struktuře je nepřítelem západní civilizace, její hodnoty, kultura, politický systém a ideologie,“ vysvětluje ve svojí analýze Berzinš.

Stojí za připomenutí, že podle Gerasimova nelze prakticky poznat mezi mírem a válkou. Z článku vyplývá, že současné vedení Ruska se připravuje na permanentní válku s cílem porazit západní civilizaci a dominovat nad ní politicky, ekonomicky a vojensky.

Avšak masivní útoky mechanizovaných divizí jsou minulostí. Hlavním bojištěm bude kyberprostor, přes který lze velmi efektivně podporovat politické, ekonomické, ideologické i vojenské operace v reálném světě.

Jan Grohmann, Armádní noviny