INZERCE

Fairbnb přichází. Cílem je kultivovat prostředí sdíleného bydlení a vytvořit konkurenci tradičním ubytovacím platformám.

Alternativa k alternativám: v Amsterdamu startuje Fairbnb

Nejrůznější digitální platformy pro krátkodobé ubytování typu Airbnb bývají obviňovány, že se podílejí na raketově rostoucích cenách bydlení. Z Amsterdamu, Benátek a Boloni přichází nezisková alternativa.

Nese název Fairbnb a snaží se zcela překreslit model platforem pro sdílení ubytování, který se snaží rozšířit možnosti jak pro hosty, tak pro potenciální hostitele. A především být jakousi alternativou vůči společnostem jako je Airbnb, jež si ze sdíleného ubytovávání učinily velmi výnosný byznys. Leckdy bez ohledu na negativní dopady, které s sebou takový způsob podnikání může přinášet a přináší.

„Po poměrně dlouhou dobu byl sociální dopad cestování a tohoto typu ubytování brán v potaz jen okrajově,“ řekl portálu CityLab.com Sito Veracruz, spoluzakladatel Fairbnb. „Nyní se tomu konečně dostává sluchu a my se snažíme negativní dopad turistického ruchu na lokální trh nejen s bydlením zohlednit,“ dodal.

Airbnb s lidskou tváří

Pokud se projekt, jehož ostrý start se blíží, stane úspěšným, bude prakticky po celém světě schopen nabídnout alternativní ubytování se vší ohleduplností. Fairbnb vznikal v posledních třech letech. Jeho počátky je možné vystopovat v Nizozemí a v Itálii. Dnes je v jeho databázi registrováno už více než sedm stovek nabídek i z dalších evropských zemí jako je Francie, Německo či Španělsko, ale také ve Spojených státech.

V současné době platforma finišuje crowdfundingovou kampaň, v níž shání prostředky především na urychlení technologického rozvoje, jako například převedení internetového rozhraní do verze pro mobilní telefony.

V čem se tedy model Fairbnb liší? Podle autorů projektu je to mnoho věcí, přestože na první pohled rozdíl nemusí být patrný. Tento dojem podporuje i výše provize, kterou Fairbnb vybírá od pronajímatelů, a která se od Airbnb neliší – patnáct procent. Rozdíl je ale v tom, že Fairbnb polovinu z této provize vrátí do rozpočtu municipality, v jejíž lokalitě byl byt ke krátkodobému ubytování pronajat.

Část peněz se vrací

Peníze jsou pak využity k financování nejrůznějších lokálních projekt jako například zlepšování veřejného prostoru nebo rozvoj komunitních center, případně sociální bydlení. Navíc lidé, kteří využijí služby Fairbnb, se mohou na takový projekt podívat, čímž mají zároveň přímou kontrolu nad tím, kam také peníze, jež utratili za ubytování, směřují.

„Když jsme před třemi lety začínali, museli jsme svou představu často a celkem složitě vysvětlovat, protože jsme se příliš nesetkávali s pochopením. Dnes, po zkušenosti s komerčními projekty pro sdílení bydlení, už vysvětlujeme stále méně a méně,“ řekl Veracruz. Podle něho je změna nutná a dokonce vyžadovaná, a to i samotnými pronajímateli. „Je velice důležité, aby na trhu existovala alternativní platforma, která k ubytovávání hostů přistupuje zodpovědně a rozumně,“ dodal.

Fairbnb si také hodně zakládá na tom, aby v každém státě a každém městě, kde budou jeho služby nabízeny, byly plně respektovány všechny právní předpisy, které tento způsob podnikání upravují. „Registrujeme pouze legálně nabízené byty. Tam, kde jsou pravidla uvolněná nebo žádná, sami hlídáme dopad na místní život,“ vysvětlil Veracruz.

Zkultivovat prostředí

Podle něho už jen tento přístup bude znamenat podstatný rozdíl oproti tomu, jakým způsobem funguje právě třeba Airbnb. Nedávná zpráva o stavu sdíleného ubytování v Nizozemí ukázala, že více než dvě pětiny amsterdamských bytů nabízených přes Airbnb jsou obsazeny na více než šedesát nocí ročně. To je dvakrát tolik, než je v nizozemské metropoli přípustné.

Podobné problémy řešila nedávno také Barcelona, která nakonec zavedla systém licencí pro poskytovatele sdíleného ubytování. Fairbnb se chce těmto problémům vyhnout, respektive bez výhrad dodržovat zákonný rámec, aby vůči platformě nebylo nutné uplatňovat žádné represe ze strany radnic.

„Bude však tento model udržitelný?“ pokládá si otázku Feargus O´Sullivan, přispěvatel portálu CityLab.com. Neexistuje příliš mnoho důvodů, proč by se Fairbnb nemohlo na trhu uchytit a zdatně konkurovat svému slavnějšímu předobrazu. Už jen název může být pro tuto platformu výhodou, neboť Airbnb se úplně dobré pověsti netěší. I kdyby bylo jediným přínosem to, že Fairbnb bude prostředí sdíleného bydlení kultivovat, má jeho existence smysl.

-zm-