Vysoké ceny energií zpravidla vedou k vysoké ziskovosti společností působících v oboru energetiky. Neplatí to však vždy a všude. Mezi výjimky patří firemní skupina GEEN Holding podnikatele Aleše Mokrého, která loni – hlavně kvůli vysokému zadlužení – hospodařila se ztrátou 195 milionů korun. O rok dříve měl GEEN ztrátu 176 milionů korun.
GEEN Holding zatím nezveřejnil výroční zprávu, na webu lze nalézt jen poměrně stručnou konsolidovanou účetní závěrku, v níž firma příčiny ekonomických potíží nekomentuje. Co z ní lze vyčíst? Nápadné je hlavně vysoké zadlužení – objem vydaných dluhopisů ke konci loňského roku přesahoval 2,3 miliardy korun, bankovní úvěry dosahovaly téměř 1,3 miliardy korun. Skupinu GEEN pak stáhly do ztráty hlavně úrokové náklady, které jen loni dosáhly výše 327 milionů korun.
Pro připomenutí: GEEN Holding vydal, zpravidla prostřednictvím dceřiné firmy GEEN Development, celou řadu emisí dluhopisů. Jejich držiteli jsou hlavně čeští investoři, i ti menší, kterým je často jako „výhodnou nabídku“ doporučili jejich finanční poradci. Další dceřiná firma GEEN CJ Central měla v letošním roce ambice prodat investorům až 49 procent svých akcií, ale zatím bez konkrétního výsledku.
Tržby skupiny GEEN v loňském roce oproti roku 2022 poklesly o 13 procent na 1,06 miliardy korun. Hlavní podíl na tom mělo omezení aktivit dceřiné firmy GEEN Sale, která se zaměřuje na dodávku elektřiny a plynu českým zákazníkům.
Nejcennějším aktivem skupiny GEEN jsou tři elektrárny na biomasu v Chorvatsku, každá z nich má elektrický výkon 4,9 megawattu. Dále vlastní portfolio fotovoltaických a malých vodních elektráren v České republice a na Slovensku, ale také vodní elektrárnu Jonouli 1 v Gruzii (1,85 MW). Výrazně větší projekt elektrárny Jonouli 2 je ve fázi přípravy. Celkový výkon zdrojů v majetku skupiny GEEN dosahuje 29 MW.
Majitel ve vězení, účet u Sberbank
Jak se zdá, smůla se skupině GEEN lepí na paty. Původní zakladatel a vlastník společnosti Aleš Mokrý dostal v listopadu 2021 od soudu pravomocně trest odnětí svobody na šest let. Trest padl v kauze firmy Mandre, která v letech 2008 až 2012 dle rozsudku podvodně pobírala od státu příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených. Mokrý svůj podíl v GEEN Holdingu převedl na své příbuzné, předsedou představenstva se stal jeho stejnojmenný otec.
Před dvěma lety se GEEN Holding dostal do potíží kvůli spolupráci s padlou bankou Sberbank CZ. Na jedné straně dlužil bance 160 milionů korun, současně zde měl vklady na účtech ve výši zhruba 80 milionů korun. Řešení s využitím vzájemného zápočtu pohledávek narazilo na nesouhlas insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřiny Lužové. Na začátku loňského roku do hry vstoupil investiční fond IFIS, který skupině GEEN finančně vypomohl.
Loni v září pak GEEN oznámil, že úspěšně refinancoval své portfolio českých fotovoltaických elektráren novým úvěrem od Komerční banky. Díky půjčce v objemu 230 milionů korun mohl GEEN mimo jiné splatit závazky vůči investičnímu fondu IFIS vzniklé při řešení dluhové expozice vůči padlé Sberbank CZ.
David Tramba