INZERCE

Elektrárna na biomasu u města Gospić, kterou postavil český Geen. Foto: Geen holding

Fond IFIS nahradil padlou Sberbank v roli zajištěného věřitele energetické skupiny GEEN

Investiční fond IFIS zaměřený na rizikové pohledávky a restrukturalizaci dluhů firem v tísni se pouští do nového dobrodružství. Tentokrát převzal původní pozici Sberbank CZ v objemu zhruba 160 milionů korun vůči energetické skupině GEEN Holding. Tímto obchodem se IFIS stal největším zástavním věřitelem skupiny GEEN.

Transakci, která byla uzavřena na přelomu února a března, potvrdil Ekonomickému deníku šéf a největší akcionář fondu IFIS Marek Indra. „Část (pohledávek) jsme získali subrogací – tedy, že jsme se souhlasem dlužníka převzali jeho úvěrový závazek od Sberbank. Druhá část vznikla jako úvěr nově poskytnutý GEEN k nákupu pohledávek na provedení zápočtu se Sberbank,“ upřesnil podobu transakce Marek Indra.

Oslovení zástupci GEEN Holdingu zatím nechtějí tyto změny komentovat. Mimo záznam přiznávají úlevu, že se jim podařilo vypořádat složitý vztah k padlé Sberbank CZ. GEEN Holding na jedné straně dlužil bance 160 milionů korun, současně zde měl vklady na účtech ve výši zhruba 80 milionů korun. Řešení s využitím vzájemného zápočtu pohledávek však narazilo na nezájem insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřiny Lužové. Proto do hry vstoupil fond IFIS, aby GEEN z nepříjemné situace vyprostil.

Závazky za 3,25 miliardy korun

GEEN Holding je v prostředí české energetiky předmětem častých spekulací. Na jedné straně jej tíží vysoké zadlužení. Podle konsolidovaných finančních výsledků měl GEEN ke konci roku 2021 dluhy u bank v celkové výši 1 miliardy korun a závazky z vydaných dluhopisů ve výši 2,25 miliardy korun; většina dluhopisů je splatná během let 2023 a 2024. Na druhé straně firmě pomáhá růst cen elektřiny a také růst tržeb po dokončení a zprovoznění elektráren v Chorvatsku.

Současně musí GEEN řešit ještě jeden problém. Původní zakladatel a vlastník společnosti Aleš Mokrý dostal v listopadu 2021 od soudu pravomocně trest odnětí svobody na šest let. Trest padl v kauze firmy Mandre, která v letech 2008 až 2012 od státu dle rozsudku podvodně vylákala příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených. Mokrý svůj podíl ve firmě převedl na manželku Marcelu a svého stejnojmenného otce, který se též stal předsedou představenstva GEEN Holdingu.

Investovali v Chorvatsku i Gruzii

GEEN Holding podniká v oboru zelené energetiky v Česku, Slovensku, Chorvatsku a Gruzii. Nejhodnotnějším majetkem holdingu je trojice 5megawattových elektráren na biomasu v Chorvatsku. Po předchozích projektech u měst Benkovac a Županja zahájila na počátku roku 2021 provoz i poslední z nich u města Gospić v Dalmácii. Každá z elektráren vyšla podle dřívějších informací na zhruba 600 milionů korun.

Vedle Chorvatska se GEEN zaměřuje na domácí český trh, kde vlastní portfolio 14 fotovoltaických a malých vodních elektráren. Stejné typy zdrojů vlastní také na Slovensku. V dnes politicky nestabilní Gruzii GEEN postavil menší hydroelektrárnu Jonouli 1 o výkonu 1,85 megawattu, ve fázi přípravy má výrazně větší projekt Jounouli 2 o výkonu 32 megawattů.

David Tramba