INZERCE

Elektrárna na biomasu u města Gospić, kterou postavil český Geen. Foto: Geen holding

Energetická firma GEEN získala úvěr od Komerční banky. Mohla tak splatit závazky vůči fondu IFIS

Společnost GEEN Obnovitelné zdroje úspěšně refinancovala své portfolio českých fotovoltaických elektráren novým úvěrem od Komerční banky. Díky nové půjčce v objemu 230 milionů korun splatila závazky vůči investičnímu fondu IFIS, které vznikly při řešení dluhové expozice skupiny GEEN vůči padlé Sberbank CZ. Vyplývá to z oznámení na webu holdingu GEEN.

Splacení závazku potvrdil Ekonomickému deníku šéf a největší akcionář IFIS investičního fondu Marek Indra. „Uvedená skutečnost pro IFIS znamená úspěšné dokončení dvou obchodů s realizací plánovaného zisku. IFIS získal od GEEN jednorázově doplacenou celou svou úvěrovou expozici, která před tím byla dohodnutým způsobem průběžně splácena,“ uvedl Marek Indra.

Společnost GEEN Holding uvedla, že část úvěru v objemu zhruba 107 milionů korun posloužila na úhradu závazku vůči fondu IFIS. Komerční banka nad rámec vyplacení fondu IFIS poskytla skupině GEEN další prostředky na financování jeho aktivit. Úvěr je zajištěn podílem ve společnosti GEEN Obnovitelné zdroje.

Fond IFIS se tak po šesti měsících stahuje z transakcí se skupinou GEEN. Ta totiž potřebovala na počátku letošního roku vyřešit složitý vztah k padlé Sberbank CZ. GEEN Holding na jedné straně dlužil bance 160 milionů korun, současně zde měl vklady na účtech ve výši zhruba 80 milionů korun. Řešení s využitím vzájemného zápočtu však narazilo na nezájem insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřiny Lužové. Proto do hry vstoupil fond IFIS, aby GEEN z nepříjemné situace vyprostil.

Vysoké dluhy a majitel ve vězení

Není to jediný problém, kterému musí GEEN Holding čelit. Tíží jej poměrně vysoké zadlužení. Podle konsolidovaných finančních výsledků měl GEEN ke konci roku 2021 dluhy u bank v celkové výši 1 miliardy korun a závazky z vydaných dluhopisů ve výši 2,25 miliardy korun; většina dluhopisů je splatná během let 2023 a 2024. Na druhé straně firmě pomáhá růst cen elektřiny a také růst tržeb po dokončení a zprovoznění elektráren v Chorvatsku.

Aby těch problémů nebylo málo, tak původní zakladatel a vlastník společnosti Aleš Mokrý dostal v listopadu 2021 od soudu pravomocně trest odnětí svobody na šest let. Trest padl v kauze firmy Mandre, která v letech 2008 až 2012 od státu dle rozsudku podvodně vylákala příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených. Mokrý svůj podíl ve firmě převedl na manželku Marcelu.

GEEN Holding podniká v oboru zelené energetiky v Česku, Slovensku, Chorvatsku a Gruzii. Nejhodnotnějším majetkem holdingu je trojice 5megawattových elektráren na biomasu v Chorvatsku. V České republice vlastní portfolio 14 fotovoltaických a malých vodních elektráren. V Gruzii GEEN postavil menší hydroelektrárnu Jonouli 1 o výkonu 1,85 megawattu, ve fázi přípravy má výrazně větší projekt Jounouli 2 o výkonu 32 megawattů.

David Tramba