Ostravská strojírenská skupina Witkowitz pokročila s vývojem malého modulárního reaktoru David. Dokonce už jedná s prvními zájemci o pořízení této zatím vyvíjené technologie. Vedle zájmu z Ukrajiny a Indie zmínil projektový manažer skupiny Martin Groch také možnou výstavbu malého reaktoru na severu Moravy, kde zájem projevila teplárenská skupina Veolia Energie ČR.
Druhá strana zájem o spolupráci potvrzuje. „Skupina Veolia Energie má se skupinou Witkowitz Atomica podepsáno memorandum o spolupráci v oblasti modulárních reaktorů. Jedná se však o směr, kterému bychom se rádi věnovali v budoucnu. Aktuální prioritou je ekologizace našich provozů s cílem využívat co nejširší paletu lokálně dostupných paliv a zemního plynu. Na modulární reaktory se zaměříme až po tomto období, kdy budou transformace a odchod od uhlí ukončeny,“ odpověděl obchodní ředitel skupiny Veolia Energie ČR Jakub Tobola.
Martin Groch dále v rozhovoru pro Ekonomický deník zmínil zájem z Ukrajiny, která se týká lokality Slavutyč severně od Kyjeva. Tady se může odehrát střet dvou českých technologických firem; zájem stavbu malého reaktoru ve Slavutyči má totiž také startup Teplator, jak Ekonomický deník již informoval loni v červenci. Třetím nadějným zájemcem je Indie, přesněji řečeno regionální vláda průmyslového regionu Maháráštra.
Zdá se, že sebevědomí manažerům skupiny Witkowitz nechybí. „V příštím roce chceme dokončit basic design a pokud vše půjde dobře, tak bychom mohli okolo roku 2030 začít stavět první blok,“ uvedl Martin Groch a dodal, že jedná se čtyřmi investory, kteří mají zájem podílet se na financování vývoje a komercionalizace malého reaktoru David. Na jeho vývoji se již dnes podílejí firmy Afry, VÚJE a ZAT, ale také vysoké školy – pražská ČVUT a ostravská Vysoká škola báňská.
Technologicky se jedná o lehkovodní reaktor o elektrickém výkonu 50 megawattů a tepelném výkonu 175 megawattů, který může vedle výroby elektřiny nalézt využití také v průmyslových areálech a teplárnách. Reaktory David lze řetězit, a to až do počtu osmi jednotek v jedné lokalitě (podobné řešení nabízí třeba americký jaderný startup NuScale Power).
Značka Witkowitz vznikla v roce 2019 a zahrnuje podniky, které před tím převzal byznysmen Martin Ulčák od kolabující strojírenské skupiny Vítkovice podnikatele Jana Světlíka. Dnes skupina Witkowitz zahrnuje 12 firem se zhruba 1300 zaměstnanci. Mezi nejznámější firmy této skupiny patří Witkowitz Hammering, Witkowitz Envi a Hutní montáže. Za vývojem reaktoru David stojí firma Witkowitz Atomica.
Otázkou je, zda už na nevelké Česko není těch designů malých reaktorů příliš. Vedle záměrů společností Witkowitz Atomica a Teplator je v tomto oboru aktivní také ÚJV a jeho dceřiná firma Centrum výzkumu Řež, které připravují již tři různé projekty malých modulárních reaktorů: Energy Well, heliem chlazený reaktor čtvrté generace HeFASTo a také CR-100 určený hlavně pro využití v teplárenství.
David Tramba