INZERCE

Šéfové společnosti Teplátor Radek Škoda a Petr Pávek během tiskové konference. Vpravo je místostarostka Slavutyče Natallija Švec. Foto: David Tramba

Český jaderný startup Teplátor hlásí podpis smlouvy s Ukrajinci. První reaktor chce stavět ve Slavutyči

Předběžnou smlouvu o stavbě malého modulárního reaktoru Teplátor dnes podepsali zástupci české firmy World ThermoExport s ukrajinskými partnery. Zdroj zaměřený hlavně na bezemisní výrobu tepla vyroste ve městě Slavutyč na severu Ukrajiny. Podpis smlouvy se odehrál v areálu ČVUT v Praze-Dejvicích, účastníci poté o ní informovali na tiskové konferenci.

Podpisu smlouvy předcházelo zhruba šestiměsíční vyjednávání s ukrajinskými společnostmi. „Dnešní podpis smlouvy o spolupráci je tak skvělým výsledkem těchto jednání. Nyní budeme usilovat o zdárný průběh licencování, přípravu ke zkušebnímu provozu a následné uvedení do komerčního prostředí,“ uvedl na tiskové konferenci profesor Radek Škoda, který ve spolupráci s vědci ze Západočeské univerzity a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT v Praze projekt Teplatoru vymyslel.

K slavnostnímu podpisu smlouvy do Prahy přijela zástupkyně starosty města Slavutyč Natallija Švec a za společnost Teploatom Service podpis připojil její manažer Mychajlo Borysjuk. Ukrajina má ambice nahrazovat uhlí a zemní plyn při výrobě tepla modulárními reaktory. Podle Borysjuka je hlavním partnerem pro tyto projekty americký Westinghouse, šanci by však měl dostat také český startup Teplátor, respektive jeho dceřiná firma World ThermoExport.

Jak přiznali účastníci tiskové konference, nebude to hned. Nejprve musí skončit válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Teplátor navíc musí získat pro svůj reaktor licenci. Vzhledem k použití technologie těžkovodního reaktoru zkusí majitelé a šéfové Teplátoru získat licenci v Kanadě, která má s takovými reaktory dostatek zkušeností. Podle slov spolumajitele Teplátoru Petra Pávka potrvá získání licence přibližně tři roky, náklady na licenční proces v Kanadě odhadl na 50 až 100 milionů korun.

Vizualizace možné podoby českého reaktoru Teplátor. Foto: společnost Teplátor

Pamětníkům možná bude jméno Petr Pávek znít povědomě. Jedná se o bývalého poslance za Stranu zelených a starostu Jindřichovic pod Smrkem, který se po odchodu z politiky dal na byznys. Zastupuje pražskou firmu IPC Holding, která loni kapitálově vstoupila do tehdy vznikající společnosti Teplátor.

Město Slavutyč je velmi specifické místo. Jedná se o nejmladší město na Ukrajině, které vzniklo až po havárii jaderné elektrárny Černobyl. Právě zde žijí experti a personál, který dojíždí pracovat do odstaveného Černobylu. Dnes má Slavutych asi 27 tisíc obyvatel. Celé město je napojené na centrální systém vytápění, přičemž plynový zdroj by bylo možné nahradit jaderným reaktorem.

Zní to až moc hezky, skepse je namístě

Aspoň na papíře vypadá záměr autorů Teplátoru skvěle. Inovativní reaktor umí pracovat jak s čerstvým, tak i již použitým jaderným palivem. Vystačí si s palivovými soubory ze starších ruských reaktorů VVER-440. Stomegawattový Teplátor by podle firemní prezentace zvládl vyrobit teplo za 67 korun za GJ s použitým palivem a za 97 korun za GJ s novými palivovými tyčemi. Tedy nejméně desetkrát levněji než plynové teplárny.

Jistá skepse je však namístě. Jak Ekonomický deník upozornil loni v prosinci, názory odborné veřejnosti na projekt Teplátor nejsou vždy souhlasné a nadšené. Skeptickým pohledem na Teplátor se netají třeba dlouholetá předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Vyhořelé palivo bez dalšího přepracování není určeno k dalšímu energetickému využití,“ upozornila loni Drábová na hlavní slabinu navrženého řešení.

„Těžká voda zlepšuje moderaci, ale z bezpečnostního hlediska je využití již vyhořelého paliva absolutně no-go, protože povlaky proutků jsou zkřehlé a hrozí netěsnostmi. To riziko je obrovské a v žádném případě není vyhořelé palivo určeno pro rozvážení po České republice,“ přidal se s kritikou Marek Ruščák, šéf výzkumného týmu Centra výzkumu Řež.

Teplátoru (zkratka z „Teplo a reaktor“) příliš nepomohla ani poněkud nešťastná reklamní kampaň, kterou v závěru loňského roku spustil na Twitteru. Zástupci Teplátoru zde tvrdili, že v tendru na nový dukovanský blok je všechno špatně a že máme raději vsadit na malé modulární reaktory. Třeba na ten jejich.

Otázkou je i to, jak další osud projektu ovlivní zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v sídle investiční skupiny Invest & Property Consulting (IPC), o kterém informoval zpravodajský web Seznam zprávy. IPC prý nabízelo nereálné zhodnocení vkladů širokému okruhu osob a je tak podezřelé z podvodu.

David Tramba