Tak za týden snad Evropská komise konečně oznámí schválení podpory pro plynové teplárny, které nahradí dožívající uhelné zdroje, řekla dnes na odborné konferenci NextGen Energetika ředitelka vztahů s veřejným sektorem společnosti ČEZ Zuzana Krejčiříková. Na toto zásadní rozhodnutí celý obor čeká už dva a půl roku a zpožďuje se kvůli němu ekologizace českých tepláren.
Přesto je na oslavy dalšího úspěchu – po nedávno oznámené notifikaci pro nový jaderný blok v Dukovanech – ještě brzy. Věty o tom, že odsouhlasení podpory pro plynové zdroje s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (KVET) je otázkou „několika týdnů“, slýcháme už několik měsíců – bez konkrétního výsledku. Přitom s každým měsícem zpoždění hrozí, že se modernizaci českého teplárenství nepodaří stihnout včas.
Podle dobře informovaných zdrojů z prostředí energetiky a poradenství je hlavní příčinou problému to, že schvalování podpory pro KVET má na starosti „ten nejhorší“ z úředníků Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG COMP), který dle zdrojů vyniká pomalostí a zlomyslností. Vždy, když už to vypadá na zdárný konec notifikace, zmíněný úředník pošle nový balík dotazů na ministerstvo průmyslu a obchodu a tím celý proces znovu prodlouží.
Investovat dnes do stavby plynové teplárny je mimořádně rizikové, ať už s ohledem na budoucí vývoj cen zemního plynu či nejistou délku provozu v prostředí rostoucího tlaku na snižování emisí. Investoři proto chtějí dvojí podporu. Zatímco přidělování investičních dotací z Modernizačního fondu se úspěšně rozběhlo (podporu již získal třeba přechod od uhlí k plynu v Elektrárně Mělník nebo v mostecké United Energy), výplata provozní podpory zatím vázne.
Ministerstvo průmyslu a obchodu sice připravilo aukce, ve kterých se mají uchazeči soutěžit o výši podpory, ale jejich vyhlášení odkládá do chvíle, než získá příslušnou notifikaci od DG COMP. Podle původního záměru z ledna 2022 chtělo ministerstvo v každém z let 2022 až 2024 podpořit vznik vysoce účinných plynových zdrojů typu KVET o elektrickém výkonu 1000 megawattů. Tento plán se kvůli chybějícímu razítku od Evropské komise odkládá minimálně o dva roky.
Provozní podpora od státu je též určitou garancí pro banky. Bez ní by pravděpodobně nebyly ochotny nové plynové teplárny financovat. Také zde běžíme závod s časem. Zatímco dnes už si banky nemohou dovolit s ohledem na ESG a taxonomii financovat uhelné elektrárny a teplárny, za několik let se mohou na „černou listinu“ dostat i ty plynové.
David Tramba