INZERCE

Přípravné a výzkumné práce u budoucího hlubinného vrtu na kraji Vídně. Foto: Wien Energie/Johannes Zinner

Vídeň chce získávat teplo z hlubin. Spojila síly s OMV a začala budovat první geotermální zařízení

Tři až pět kilometrů pod Vídní dřímá obří zdroj tepla, který město plánuje využít k vytápění 200 tisíc domácností. Po letech interdisciplinárního výzkumu Vídeň začala budovat první geotermální zařízení. Nyní radnice spojila síly s koncernem OMV. Společně chtějí vybudovat až sedm zařízení o celkovém výkonu 200 megawattů. Rakouská metropole usiluje o dosažení klimatické neutrality do roku 2040, a právě přechod vytápění na udržitelné zdroje je jedním z klíčových kroků.

Získat horkou vodu z obřího geologického rezervoáru více jak tři kilometry pod městem, získané teplo rozvést prostřednictvím tepelné soustavy přímo do domácností a ochlazenou vodu opět vrátit do hlubin, kde se znovu zahřeje. Tak ve zkratce funguje využití geotermální energie, od něhož si Vídeň slibuje budoucnost. Pod městem totiž leží geologický poklad. Pod částí oblasti známé jako Vídeňská pánev se před miliony let vytvořily obrovské zásoby horké vody o teplotě kolem 100 stupňů Celsia.

Od roku 2016 organizovala Vídeň interdisciplinární výzkum, na němž se vedle vědců podíleli i zástupci průmyslu. Výsledky letitého zkoumání podloží včetně rozsáhlých 3D modelů Vídeň ověřila i výzkumnými vrty a praktickými zkouškami. Získat stabilní přístup do hloubky tří až pěti kilometrů pro každodenní, stabilní a velkokapacitní využití geotermální energie však vyžaduje velmi specifické znalosti. Vídeňský energetický podnik Wien Energie proto nyní spojil síly s ropným a těžařským koncernem OMV. Ten také sídlí ve Vídni, ale především však má velké zkušenosti s hloubkovými vrty.

Prvním projektem společného podniku Deeep, kdy podíl Wien Energie činí 51 % a OMV 49 %, bude vybudování geotermálního zařízení s výkonem 20 megawattů na vídeňském předměstí Aspern. A to přímo v sousedství nově vznikající moderní čtvrti a na místě, kde již probíhaly přípravné práce. Vrtání je v plánu na rok 2024, po roce 2027 odsud Vídeň chce dodávat klimaticky neutrální dálkové teplo pro 20 tisíc domácností.

Plány radnice však jdou mnohem dál. Na východě i jihu Vídně by totiž společnými silami Wien Energie a OMV mohlo vniknout až sedm podobných zařízení s celkovým výkonem dosahujícím až 200 megawattů. Získaným teplem by Wien Energie mohla zásobovat až 200 tisíc vídeňských domácností. Přesný časový plán a výkon budoucích zařízení bude záviset na zkušenostech s provozem pilotního zařízení ve vídeňském Aspernu. Náklady na plánování a projekční přípravy vyčíslili zástupci joint venture na 20 milionů.

Vídeň si stanovila postupné cíle pro dosažení uhlíkové neutrality

Vídeň si stanovila postupné cíle pro dosažení uhlíkové neutrality do konce příští dekády, a právě sektor energetiky a teplárenství představuje jednou z největších výzev v boji proti klimatické krizi, zaznívá z dvoumilionové metropole. „Centrální zásobování teplem je hlavním stavebním kamenem pro klimaticky neutrální vyhřívání Vídně. Máme jasný cíl vyrábět do roku 2040 klimaticky neutrální dálkové teplo a hlubinná geotermální energie v tom hraje klíčovou roli,“ doplňuje ředitel vídeňského městského holdingu Peter Weinelt.

K úspěšnému provozování hloubkové geotermální energie je zapotřebí spojit několik zásadních faktorů: zásobu horké vody pod zemí, rozvinutou distribuční síť na povrchu a dostatečné množství zákazníků. Vídeň všechny podmínky splňuje. Městský energetický podnik provozuje jednu z největších soustav dálkového vytápění v Evropě, aktuálně zásobuje kolem 440 tisíc soukromých a 7 800 komerčních zákazníků.

V roce 2040 chce Wien Energie dálkové vytápění zajišťovat přibližně ze čtvrtin velkými tepelnými čerpadly, spalováním odpadu, elektrárnami na bázi zeleného vodíku či zeleného plynu a právě hlubinnou geotermální energií – bez využití fosilních paliv.

(mig)