INZERCE

Rakouská metropole Vídeň. Foto: Pixabay

Pod Vídní našli zdroj tepla pro statisíce domácností: podzemní jezero s horkou vodou

Jak vytápět velké město bez uhlí a zemního plynu? Šťastnou kartu si v této hře vytáhla Vídeň. Ve staré geologické vrstvě pod městem se nachází ohromné zásoby horké vody. Rakouská metropole ji chce využít jako zdroj tepla pro vytápění statisíců domácností, a to nejpozději v roce 2030. Geotermální energie tak sehraje ve Vídni významnou roli v přechodu na bezemisní energetiku.

Plány města Vídně pro rok 2040 počítají s tím, že necelou polovinu místní spotřeby tepla pokryjí tepelná čerpadla, kolem 56 procent spotřeby má zajistit dálkové teplo. Městský plán zároveň předpokládá, že výroba dálkového tepla se do té doby stane klimaticky neutrální. Proto chce Vídeň vedle energetického využití odpadů a odpadního tepla využít také o geotermální energii. Jak dále uvádí Zahraniční kancelář města Vídně v tiskové zprávě, do roku 2030 má teplo z hlubin ohřívat až 125 tisíc domácností.

„Aby se ochrana klimatu ve Vídni stala úspěšnou, musíme naše zásobování teplem učinit ještě ekologičtějším. V zásobnících horké vody v hloubce několika tisíc metrů pod městem přitom leží velký potenciál,“ vysvětluje ředitel energetického podniku Wien Energie Michael Strebl.

Model podzemního geotermálního zdroje pod Vídní. Zdroj: tisková zpráva města Vídně

Velmi podrobné informace o podloží získal městský dodavatel energií díky výzkumnému projektu GeoTief Wien, během něhož vědci a zástupci průmyslu od roku 2016 zkoumají geologii Vídně a okolí. Interdisciplinární tým mimo jiné provedl detailní měření na 175 kilometrech čtverečních.

Průzkum odhalil vysoký potenciál v oblasti na východním okraji Vídně, kde se nachází přibližně 20 milionů let stará geologická vrstva Aderklaarský konglomerát, nazvaný podle obce sousedící s Vídní.

Experti předpokládají, že se zde v hloubce tří kilometrů nachází vodní zásoby o teplotě až 100 stupňů Celsia. Do konce jara příštího roku chce Wien Energie potenciál ověřit pomocí výzkumných vrtů. Praktické zkoušky se zaměří zejména na chemické složení vody i hornin a jejich propustnost. Potvrdí-li testy a další výzkum předpoklady výzkumníků, může Vídeň začít s přípravou geotermálního energetického zdroje.

Tomáš Rovný