Pokud Západ přestane nakupovat ruskou ropu, přerušíme také dodávky zemního plynu. Tato ruská výhrůžka přichází v dost nevhodnou dobu. Plynové zásobníky v zemích Evropské unie jsou skoro prázdné a ty české patří k nejprázdnějším.
Podle aktuálních statistik evropské databáze AGSI+ platných k neděli 6. března byly české plynové zásobníky zaplněny z necelých 26 procent. Tuto statistiku značně vylepšuje ze 75 procent naplněný zásobník společnosti SPP Storage u Dolních Bojanovic, který slouží primárně pro potřeby Slovenska. Největší provozovatel zásobníků plynu pro český trh RWE Gas Storage CZ eviduje už jen 14procentní využití maximální kapacity.
Je to důvod k panice? Podle vyjádření firmy RWE Gas Storage CZ nikoliv. „Stav je aktuálně o několik procent nižší ve srovnání se stejnou dobu loni, stále v zásobních RWE Gas Storage CZ zbývá více než 400 milionů metrů krychlových zemního plynu. Blíží se konec topné sezóny, dodávky zemního plynu do ČR probíhají bez omezení,“ uvedla mluvčí RWE Gas Storage CZ Simona Hladíková.
Historické minimum to ještě není
Historické minimum stavu zásobníků RWE Gas Storage CZ bylo dosaženo na přelomu března a dubna 2018, kdy zde po tuhé zimě zbývalo už jen 2,13 miliardy kWh plynu (současný stav je 4,1 miliardy). „Společnost RWE Gas Storage CZ je schopna při zájmu obchodníků bez problémů během jarních a letních měsíců navtláčet maximální kapacity, aby zásobníky byly plně připraveny na další topnou sezónu,“ dodává mluvčí Hladíková.
Problém však nejspíš bude s cenou i dostupností zemního plynu ve střední Evropě. Dokonce i plyn pro letní období, který dříve býval na trhu za „diskontní“ cenu, dnes na německé energetické burze EEX vychází (v případě léta 2022) na extrémních 209 eur za jednu megawatthodinu. Tedy na desetinásobek ceny z léta loňského roku.
V evropských statistikách AGSI+ chybí údaje za společnosti Moravia Gas Storage (zásobník Dambořice, vlastníci MND a Gazprom) a MND Energy Storage (zásobník Uhřice ve vlastnictví skupiny MND). Tyto společnosti totiž nejsou členem sdružení Gas Infrastructure Europe (GIE), které údaje o zásobách shromažďuje a zveřejňuje. Podle mluvčí skupiny MND Dany Dvořákové jsou oba zmíněné zásobníky zaplněny zhruba z jedné třetiny. Dohromady tak disponují množstvím 2,2 miliardy kWh plynu.
Problém má celá střední Evropa
Skoro prázdné zásobníky má v současné době celá řada evropských zemí, příkladem může být Rakousko (15,5 procenta kapacity), Francie (20,3 %), Maďarsko (21,8 %), Slovensko (23,3 %) či Německo (26,2 %). Známým faktem je, že nejvíc prázdné jsou v Německu a Rakousku ty zásobníky, které vlastní nebo má v pronájmu ruský Gazprom. Během léta a podzimu minulého roku skladovací kapacity nenaplnil; lze spekulovat, zda za tím byla nedbalost nebo zlý úmysl.
Jak Ekonomický deník upozornil na počátku ledna, německý koncern RWE chce plynové zásobníky na českém území prodat. Bude však těžké dosáhnout shody s ohledem na nejasné ocenění základní plynové náplně zásobníku, tedy takzvané podušky. Tu nelze z podzemí vyčerpat s ohledem na stabilitu úložiště. Kvůli spornému ocenění nemá zájem o odkoupení zásobníků český stát, a to ani prostřednictvím podniků ve státním vlastnictví.
David Tramba