INZERCE

Fotovoltaická elektrárna, kterou v roce 2019 postavila česká firma Solek Holding v Chile, severně od Santiaga. Foto: David Tramba

Solek rozjíždí byznys v Chile. Loni díky prodeji fotovoltaik zvýšil tržby o 165 procent

Česká energetická společnost Solek Holding se loni vrátila k ziskovému hospodaření. Zaměřuje se hlavně na stavbu fotovoltaických elektráren v Chile, kde do konce minulého roku dokončila 15 solárních elektráren o celkovém výkonu 87,5 megawattu. V příštích letech se chce zaměřit také na evropské země – Maďarsko, Řecko nebo Francii.

Celkový konsolidovaný výsledek hospodaření společnosti Solek Holding SE za loňský rok dosáhl 69 milionů korun; o rok dříve byla firma ztrátová. Výnosy meziročně narostly z 245 na 648 milionů korun. Solek totiž loni prodal většinu postavených elektráren v Chile finančním investorům, jmenovitě se jedná o kanadský CarbonFree Technology, francouzský Reden Solar, chilský Rockville Capital Group či americkou Arroyo Energy Group.

„Rok 2020 se asi každému z nás zapíše do paměti jako vybočující z řady let předchozích. Jsem proto nesmírně rád, že kombinace našich zkušeností s prací na dálku a lokální situace na našich stavbách v Chile, podpořená spolehlivostí našich partnerů, vedla k tomu, že minulý rok byl pro skupinu Solek nejúspěšnějším v historii,“ komentoval výsledky vlastník a generální ředitel Solek Holdingu Zdeněk Sobotka.

Energetická skupina Solek Holding se zabývá projektováním, výstavbou a provozováním solárních elektráren od roku 2010. Jen okrajově tak stihla solární boom v Česku a na Slovensku. Po nepříliš úspěšném působení v Rumunsku se Zdeněk Sobotka zaměřil na jihoamerické Chile. Tedy zemi, jejíž severní polovina má ideální podmínky pro využití energie slunce. Mezi další výhody Chile patří stabilní a férové podnikatelské prostředí.

Solární elektrárna Santa Laura, kterou Solek postavil poblíž Santiaga. Zdroj: Solek Holding

Jen během prvního pololetí roku 2021 skupina připojila dalších 98 MW solárních elektráren a celkem 360 MW je ve výstavbě nebo pokročilé fázi příprav. Další expanzi podpořilo uzavření spolupráce s francouzskou investiční bankou Natixis, která letos na jaře společnosti poskytla 85 milionů dolarů (v přepočtu 1,8 miliardy korun) na stavbu elektráren v Chile o výkonu 110 MW.

Druhým klíčovým působištěm Sobotkova holdingu se nejspíš stane Kypr. Prvním projektem je solární elektrárna Athienou, kterou Solek začal stavět letos v červenci. Firemní plány počítají na Kypru s výstavbou elektráren o výkonu až 150 MW, což představuje investici za zhruba dvě miliardy korun. Mezi nové trhy by výhledově mohlo patřit také Maďarsko, Řecko nebo Francie, kam již společnost umístila svůj tým.

David Tramba