Neděle, 17. října, 2021

Český Solek expanduje ve Středomoří. Na Kypru postaví 150 megawattů výkonu ve fotovoltaice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

České firemní skupina Solek Holding podnikatele Zdeňka Sobotky se v minulých letech zaměřila na stavbu solárních elektráren v Chile. Nyní vstupuje se svými aktivitami také na Kypr. Prvním projektem je solární elektrárna Athienou. Solek plánuje nejpozději do konce roku 2024 postavit na Kypru elektrárny o výkonu až 150 MW, což představuje investice za zhruba dvě miliardy korun.

Stavba první elektrárny na Kypru byla zahájena zhruba před dvěma týdny. dokončena má být letos na podzim. „Vstup na Kypr je pro Solek dalším strategickým krokem. Ostrov leží na místě, které se v rámci Evropské unie těší jednomu z nejvyšších slunečních záření. Elektřina je v této lokalitě drahá a její výroba se silně spoléhá na nákladný a hlavně neekologický plynový a těžký topný olej,“ komentoval expanzi firmy Zdeněk Sobotka, vlastník a generální ředitel Solek Holdingu.

Skupina SOLEK nyní na Kypru připravuje zhruba 70 menších projektů. Solární elektrárna Athienou bude dokončena mezi prvními. „V průběhu dvou až tří let počítáme s tím, že na Kypru připojíme až 150 MW vlastních elektráren. Směřujeme také k tomu, abychom se zde příští rok mohli stát alternativním dodavatelem elektřiny. Pomáháme tak měnit a hlavně ekologizovat celý energetický trh na Kypru,“ dodal Sobotka.

Solek na ostrově spolupracuje mimo jiné s finskou společností Flexens, která se zaměřuje na technologie skladování energie. Kypr je pro Solek celkem pátou zemí, kde projektuje, staví a provozuje solární elektrárny. Své aktivity nicméně rozvíjí primárně v Chile, kde působí již sedm let. Během té doby postavila 15 solárních elektráren o výkonu 87,5 megawattu, v průběhu dvou let chce dokončit další projekty s výkonem přes 500 MW. Většinu chilských elektráren Solek prodal finančním investorům.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter