Neděle, 17. října, 2021

Češi postaví v Chile solární elektrárny o výkonu přes 30 megawattů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, načerpala přibližně 22 milionů dolarů (necelých 480 milionů korun) od francouzské investiční banky Natixis. Tyto prostředky představují první část z celkového úvěrového rámce 85 milionů dolarů na stavbu solárních elektráren v Chile. Nové fotovoltaické elektrárny mají mít celkový výkon 31,4 MWp.

Skupina Solek plánuje s prostředky od investiční banky do roku 2023 postavit v Chile minimálně 110 megawattů fotovoltaik. Výstavba a připojení čtyř projektů v regionu střední Chile kolem hlavního města Santiaga je prvním krokem. V současné době jsou všechny elektrárny již připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi.

Lepší úrokové sazby

„Jde o specifické projektové financování, které jsme dosud nevyužívali, a považuji za velký úspěch, že jsme na tento typ financování již dokázali dosáhnout. Výhodu úvěru od renomované mezinárodní banky spatřujeme především v lepší úrokové sazbě, než máme například u našich korporátních dluhopisů,“ říká zakladatel a CEO energetické skupiny Solek Zdeněk Sobotka.

Dodává, že úvěr společnosti zároveň nabízí flexibilitu pro přidávání dalších projektů do tohoto úvěrového portfolia. Díky tomuto financování může společnost elektrárny nejen stavět, ale i vlastnit a provozovat.

Zvláštní režim

Skupina SOLEK z celkového objemu úvěru nyní vyčerpala zhruba jednu čtvrtinu. Elektrárny jsou stavěny v rámci zvláštního režimu země pro projekty distribuované výroby (PMGD).

„Energetické investice mají dlouhodobý charakter. Je proto klíčové disponovat dostatkem diverzifikovaných zdrojů financování. Možnost dalšího způsobu získávání finančních prostředků chápeme jako výraz důvěry v naše podnikání,“ shrnuje Sobotka.

Skupina působí na trhu od roku 2010 a své aktivity rozvíjí především v Chile. K dalším lokalitám úspěšně realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko. V rámci strategického rozvoje rozšiřuje své působení také o nové trhy, aktuálně například o Kypr či Řecko.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter