Investiční fondy z Kuvajtu a dalších arabských zemí, zejména Středního východu, zvyšují své investice v Rusku. Prý se tak chrání před nízkými cenami ropy.
Kuvajt prostřednictvím svých státních fondů plánuje investovat 500 milionů dolarů do ruské ekonomiky. Za tímto účelem již zástupci Kuvajtu podepsali dohodu s Ruskými fondy přímých investic (RDIF), zvláštními fondy, které v roce 2011 založila ruská vláda s cílem přilákat zahraniční kapitál do ruských rychle se rozvíjejících sektorů ekonomiky. Tato 500milionová investice zvýší kuvajtské investice v Rusku na dvojnásobek. Prvních 500 milionů dolarů již kuvajtské fondy v Rusku investovaly v roce 2012. O plánovaných investicích informoval portál Russia&India Report.
Skrze RDIF již do Ruska připlynulo ze Středního východu více než 20 miliard dolarů, což podle mluvčího RDIF žádný jiný ruský subjekt dosud nedokázal. V Rusku vedle Kuvajtských státních fondů investoval také fond Mubadala ze Spojených arabských emirátů, fond Mumtalakat z Bahrajnu, Katarský holding nebo saudskoarabský Veřejný investiční fond.
Zájem zemí Středního východu o Rusko roste především z důvodu klesajících cen ropy. Standardní investiční nástroje, jako například akcie západních společností, prý nezajišťují dostatečný výnos, a tak jsou arabští investoři ochotni investovat pávě do ruských aktiv, byť s o něco vyšší mírou rizika.
Téměř 50% znehodnocení ruského rublu v polovině minulého roku vedlo k výraznému navýšení míry návratnosti ruských průmyslových projektů. Během příštích 5 až 7 let se prý takové investice mohou zhodnotit o 120 až 130 %.
Arabské fondy se při svých investicích v Rusku dívají také na své strategické zájmy. „V posledních letech investovaly arabské fondy především do infrastrukturních projektů a sektorů, které mají blízko ke zpracování a přepravě ropy,“ sdělil Denis Beljajev, partner největší ruské právnické společnosti DS Law. Arabší investoři se zajímají o předpovědi ruských energetických produktů, na základě kterých pak upravují ceny těch svých.
Arabské fondy z náboženských důvodů neinvestují do bankovních nebo dluhových nástrojů. Naopak, největší investice směřují do dopravní infrastruktury, stavebnictví, realit a maloobchodu. Zejména investice do infrastruktury se mohou díky iniciativě Nová hedvábná stezka ukázat jako velice lukrativní. Arabové rádi investují do ruských high-tech projektů.
Arabské fondy začaly v Rusku investovat před 6 lety. V roce 2010 založila společnost Gulftainer (Spojené arabské emiráty) fond s kapitálem ve výši 500 milionů dolarů a cílem investovat do infrastrukturních projektů ve spolupráci se státní společností Rostec, která se zabývá podporou exportu high-tech produkce. Gulftainer se stal spoluvlastníkem terminálu v přístavu Ust-Luga. Rostec se stal také partnerem developerského holdingu Damac (také SAE), s nímž spustil fond investic do realitních projektů v hodnotě 300 milionů dolarů.
-usi-