INZERCE

Klíčové IT systémy. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Finanční správa chce ukončit technologickou závislost na IBM, bude to trvat roky a stát pravděpodobně stamiliony

Nejpozději do konce roku by chtěla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová uzavřít dohodu se společností IBM o ukončení technologické závislosti na společnosti IBM, která provozuje daňový systém ADIS (Automatizovaný daňový informační systém). Podle ministryně financí Aleny Schillerové nikdy stát nebyl blíže ukončení nevýhodné smlouvy, za kterou jsou navíc jak finanční správa, tak ministerstvo financí kritizovány. Zaznělo to na setkání ministryně s novináři k vývoji portálu Mojedane.

Finanční správa se urputně snaží domluvit se se zástupci firmy IBM na ukončení smlouvy, na jejímž základě provozuje daňový systém ADIS. Na něm mimo jiné běží i EET a stát za jeho provoz zaplatil už desítky miliard korun. Navíc je na celém systému technologicky závislý. Smlouvy na jeho provozování jsou napsány tak, že jsou téměř nevypověditelné. Právě ADIS je kritiky technologické závislosti státu na dodavatelích uváděn jako jeden ze zářných příkladů. Provoz systémů kritizují také kontrolní instituce. V březnu jsme informovali o tom, že podle Nejvyššího kontrolního úřadu nebylo rozšíření ADIS prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění v souladu se zákonem. S tím však vedením GFŘ nesouhlasilo. Už v listopadu rozšiřování systému ADIS pokutoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Ta smlouva je téměř třicetitelá a vůbec nechápu, kdo ji tehdy mohl podepsat. Já bych nic takového nepodepsala,“ řekla dnes ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle ní ještě nebyl stát nikdy tak blízko vypovězení smlouvy.

Hlavním problémem celé připravované operace je ale skutečnost, že stát nevlastní licenci pro modifikaci podstatné části zdrojových kódů. Ty může upravovat jen IBM. To je situace, která byla obvyklá i na jiných ministerstvech a státních úřadech a s jinými dodavateli, ale daří se ji postupně měnit. Tlak na ukončení technologické závislosti (vendor lock-in o kterém jsme podrobně psali minulý rok v létě v textu Firmy „zamykají“ úřady do vlastních produktů a služeb. Pak musí vypisovat JŘBU) je ale velký a tak je vedení Finanční správy nuceno hledat cestu, jak smlouvu ukončit.

Jisté je, že to nebude hned, protože generální ředitelka Tatjana Richterová prozradila, že Odbor hlavního architekta eGovermentu souhlasil s tím, že IBM bude ADIS provozovat další čtyři roky. Souběžně s tím se bude připravovat nový daňový informační systém (nDIS).

Důležitou otázkou je, o kolik si zástupci IBM řeknou, aby souhlasili s ukončením smlouvy. Sama generální ředitelka při otázce, jestli počítá s desítkami či stovkami milionů korun jen zakroutila očima a odmítla na toto téma pokračovat v hovoru. Z toho lze tedy usuzovat, že spíše půjde o stamiliony korun.

ADIS kritizovaný ze všech stran

Rozšíření systému ADIS provázely pochybnosti již dříve. V dubnu 2016 jsme upozornili na skutečnost, že si tehdejší ministr financí Andrej Babiš písemně stěžoval ministru vnitra Milanu Chovancovi na „liknavost“ „vnitráckých“ úředníků. „S ohledem na skutečnost, že spuštění EET je vládní prioritou, si Vás dovoluji požádat, abyste věnoval veškeré možné úsilí a stanovil maximální prioritu plnění tohoto úkolu,“ napsal 24. března ministr financí Andrej Babiš ministru vnitra Milanu Chovancovi. Důvodem byla skutečnost, že Odbor hlavního architekta ani komise pro JŘBU Rady vlády pro informační společnost nedali doporučení pro schválení státní zakázky nutné pro pokračování přípravy spuštění EET. Nebyla totiž podle všeho řádně připravena a nesplňovala většinu parametrů, které musí IT zakázky schvalované OHA splňovat. Tuto skutečnost odhlasoval i zástupce „financí“ v hodnotící komisi.

V listopadu loňského roku Úřad pro ochranu udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o pokuty v celkové výši 4,3 milionů korun za tendry v jednacím řízení bez uveřejnění. Podrobně jsme se tomu věnovali v textu Víme, které IT zakázky generálního finančního ředitelství pokutoval ÚOHS.

Jiří Reichl