I v tomto týdnu je pro předplatitele „Ekonomického deníku +“ připraven monitor sněmovních tisků, kterými se budou poslanci zabývat. Do dolní komory zamířilo několik zajímavých novel, z nichž jedna míří proti prezidentské kanceláři a v případě schválení nebude již moci být Vratislav Mynář kancléřem prezidenta republiky. Novely by se mohl dočkat i zákon o Státním pozemkovém úřadu nebo zákon o lesích, který by mohl významně posílit pravomoci Ministerstva zemědělství v případě výjimečných a kalamitních situacích v českých lesích. Poslanci se také budou opožděně zabývat zprávou o extrémismu na území ČR v roce 2017.
[mn_protected]
Zpráva o extrémismu na území ČR v roce 2017
Poslancům je opožděně předkládána zpráva o extrémismu na území ČR v roce 2017, kterou doposud nevzala Poslanecká sněmovna na vědomí. „Pravicově extremistické hnutí bylo výrazně fragmentované. Levicově extremistickému hnutí dominovala anarchistická scéna. V činnosti nadále pokračovaly paramilitární a domobranecké skupiny. Prostor, dříve obsazený tradičními pravicově extremistickými skupinami, začala úspěšně okupovat populistická protiimigrační a protimuslimská uskupení,“ píše se ve zprávě, kterou vypracovalo MV. Podle zprávy bylo v roce 2017 na území ČR spácháno celkově 153 trestných činů s extrémistickým podtextem a z toho jich bylo 102 objasněno. Největší hrozbou jsou především hnutí, které žijí z xenofobních nálad ve společnosti a v současnosti z toho nejvíce těží SPD Tomio Okamury, které však podle definice ministerstva vnitra není extrémistickým hnutím.
Novela zákona o lesích
Skupina poslanců v čele s Monikou Obornou (Ano2011), předkládají návrh novely zákona o lesích, který se tak může dočkat již dvacáté novely od doby své platnosti. Novela by měla přinést změny, které umožní se odchýlit od běžných pravidel hospodaření ohledně těžeb a zalesňování v případě mimořádných událostí a kalamit. „Nově zakotvená kompetence Ministerstva zemědělství ohledně možnosti rozhodnout o nezbytných opatřeních odchylných od lesního zákona navazuje na obdobnou kompetenci zakotvenou ve stávajícím § 36 lesního zákona, podle kterého mohou krajské úřady ve prospěch účelového hospodaření v lesích ochranných a v lesích zvláštního určení přijmout
opatření odchylná od některých ustanovení tohoto zákona,“ říkají ke změnám předkladatelé novely. V případě, že se Ministerstvo zemědělství rozhodne uplatnit nové ustanovení zákona, tak se proti tomuto rozhodnutí budou moci dotčené subjekty odvolat, ale jejich odvolání nebude mít odkladný účinek a ministerstvo tak bude moci konat i přes jejich odpor.
Projde to? Pod zákonem je podepsáno celkově 12 poslanců napříč politickým spektrem včetně opozičních poslanců a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky. Novelou se doposud nezabývala vláda a klíčový bude názor MZ, bez jehož kladného stanoviska pravděpodobně nebude mít zákon šanci na úspěch. Zákon poměrně podstatně rozšiřuje ministerstvu pravomoci a je otázkou, jestli nové ustanovení nebude zneužíváno k jiným účelům, než ke kterým je určeno.
Dohoda o partnerství a spolupráci mezi EU a Singapurskou republikou
Jak jsme naše čtenáře již informovali v minulém vydání monitoru PSP ČR, poslanci se v současnosti zabývají ratifikací dohod, které byly uzavřeny mezi EU a Singapurem. Dohoda o partnerství a spolupráci se zabývá mimo jiné i výměnou informací pro daňové účely. „Dohoda obsahuje obvyklá ustanovení o lidských právech, Mezinárodním trestním soudu, zbraních hromadného ničení, ručních palných zbraních a lehkých zbraních a boji proti terorismu (tzv. politické doložky). Pokrývá rovněž spolupráci ve zdravotnictví, životním prostředí, otázkách klimatu, energetiky, vzdělávání a kultury, zaměstnanosti a sociálních věcí, ve vědě, technologiích a v dopravě. Dohoda se dále dotýká právní spolupráce, opatření proti praní peněz a financování terorismu, postupu proti organizované trestné činnosti a korupci,“ shrnuje se v dokumentu oblasti, které dohoda řeší. Stejně jako v případě dohody o ochraně investic i tento dokument nahrazuje dvoustranné dohody, které měly jednotlivé členské státy EU uzavřeny se Singapurem.
Novela zákona o kanceláři prezidenta republiky
Opozice se rozhodla šťouchnout do vosí hnízda na Hradě. Poslanci napříč opozičními stranami předkládají novelu zákona, která by mohla významně ovlivnit život kancléře prezidenta Vratislava Mynáře. Zákon o kanceláři prezidenta republiky bude nově klást přísnější podmínky na osobu kancléře, který bude muset nejpozději do dvou let od svého jmenování mít bezpečnostní prověrku na stupeň Tajné. V případě, že by prověrku nezískal, tak ztratí svou funkci. „Pochybnosti, zda se nejedná o úpravu příliš svazující, je třeba odmítnout poukazem na skutečnost, že vedoucí Kanceláře republiky je představitelem úřadu, jehož úkolem vytváří podmínky pro výkon pravomocí přímo volené hlavy státu (a to dovnitř státu i navenek), a jako takový nese zcela zásadní odpovědnost; v tomto světle se jako kuriózní jeví spíš dosavadní skromná právní úprava jeho postavení,“ hodnotí předkladatelé navrhované změny.
Projde to? Dá se předpokládat, že navrhovaná novela se stane v následujících dnech a týdnech horkým mediálním tématem, ale nedá se čekat, že by měla šanci na schválení. Vládní koalice je závislá na dobrých vztazích s prezidentem Milošem Zemanem a určitě proti němu nepůjde, protože ten se rozhodl udržet Vratislava Mynáře za jakýchkoliv okolností. Přestože jsou nové požadavky na kancléře opodstatněné, tak vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně, se zde jedná spíše o touhu upoutat mediální pozornost.
Novela o státním pozemkovém úřadu
Ministr zemědělství Miroslav Toman předkládá v Poslanecké sněmovně vládní novelu zákonu o SPÚ. Zákon přináší změny v oblasti zachování výměry státních pozemků a usnadnění pro SPÚ při nakládání s pozemky pro uskutečňování rozvojových programů. Zákon nově také zavádí možnost přímého převodu staveb a souvisejícího majetku, který není určen k privatizaci a zavedení možnosti prodat pozemky, jejichž součástí jsou stavby a související majetek, ve veřejné soutěži o nejvhodnější nabídku. „Cílem předloženého návrhu novely zákona o SPÚ je zefektivnění a zhospodárnění činnosti samotného SPÚ. SPÚ jako správce rezervy státních pozemků vytvořené z pozemků v příslušnosti hospodaření pro SPÚ zajistí její průběžné doplňování tak, aby výměra pozemků neklesla pod zákonem stanovených 50 tis. ha, a zabezpečí řádné a hospodárné nakládání s tímto majetkem státu. SPÚ provede blokaci pozemků pro realizaci rozvojových programů státu příslušnými ústředními správními úřady s tím, že u těchto pozemků bude jednoznačně specifikován rozvojový program státu a účel využití daného pozemku v rámci rozvojového programu státu schváleného vládou,“ říká k navrhovaným změnám ministr zemědělství.
Projde to? Novelu zákona již projednala vláda na schůzi 21. 1. 2019 a k zákonu přijala kladné stanovisko. Vzhledem k této skutečnosti se dá očekávat, že zákon bude vládní koalici spolu s podporou KSČM schválen.
[/mn_protected]
Michal Ožuch