V rámci zvyšování rozsahu informací obsažených v našem Legislativním monitoru, jsme se rozhodli zařadit monitorování důležitých evropských tisků a rozhodnutí, týkajících se České republiky, které budou v následných dnech a letech ovlivňovat život nebo podnikání v ČR. S naším monitorem evropské legislativy budete mezi prvními, kdo se dozví o nových právních předpisech a změnách v EU, které budou v některých případech platit až za několik let a získáte dostatek času se připravit, než s velkým zpožděním budou informovat ostatní. V předposledním týdnu roku 2018 stojí za zmínku informace o rozšíření sankčního seznamu osob, které ohrožují územní celistvost Ukrajiny nebo žaloba EK na Slovensko týkající se neumožnění spravedlivého procesu pro žadatelé o azyl. Evropská rada v minulém týdnu jmenovala nového předsedu dozoru ECB Andreu Enria. Poklesu se od nového roku dočkají spojovací sazby mezi operátory. Rozpočtu EU pro rok 2019 již nic nestojí v cestě.

[mn_protected]

Rozhodnutí Evropské rady o rozšíření seznamu osob na sankčním seznamu EU

V pondělním Úředním věstníku EU zveřejnila Evropská rada rozšíření seznamu osob, které jsou na sankčním seznamu EU, z důvodu ohrožování územní celistvosti Ukrajiny. Mezi novými osobami je třeba Leonid Pasechnik, jenž byl zvolen v nelegálních volbách, jako nový vůdce tzv. Luhanské lidové republiky a někteří další představitelé jeho vlády.

Doporučení rady o o podpoře automatického vzájemného uznávání kvalifikací získaných v rámci vysokoškolského vzdělání a vyššího sekundárního vzdělání a odborné přípravy a výsledků z období studia v zahraničí

Rada EU zveřejnila doporučení členským státům, ve kterém žádá členské státy, aby si navzájem automaticky uznávaly vysokoškolské tituly a studium při vyšší a odborné přípravě. K tomu se již mimo jiné zavázali ministři školství v bukurešťském komuniké z roku 2012, ale jak konstatuje Evropská rada, tak se ještě daného cíle nepodařilo dosáhnout. „Rozvinutí kapacit a posílení úlohy národních informačních středisek pro akademické uznávání a hodnotitelů kvalifikací, zejména pokud jde o šíření informací, využívání on-line nástrojů pro zlepšení efektivnosti, transparentnosti a jednotnosti a cíl snížit administrativní a finanční zátěž uživatelů jejich služeb,“ uvádí Rada jeden z cílů, kterým má být vzájemné propojení jednotlivých členských států, aby bylo možné ověřovat jednotlivé tituly.

Žaloba Evropské komise na Slovensko

V Úředním věstníku byla minulý týden zveřejněna také žaloba Evropské komise na Slovensko z důvodu porušení povinností vyplývajících z článku 19 odst. 1 Smlouvy o Evropské unii a článku 47 Listiny základních práv Evropské unie. Slovensko totiž lidem, kterým propadnou nebo jsou zrušena víza neumožňuje odvolání se proti rozhodnutí orgánu u soudu. „EU ukládá členským státům povinnost upravit řízení o opravném prostředku proti rozhodnutím o zamítnutí žádosti o udělení víza, jehož podmínky se řídí právním řádem každého členského státu, při dodržení zásad rovnocennosti a efektivity. Toto řízení musí v určitém stadiu řízení zaručit možnost podání opravného prostředku k soudu,“ uvádí Komise jeden z důvodů podání žaloby.

Prováděcí rozhodnutí rady EU o jmenování předsedy Rady dohledu ECB

Od 1. ledna bude novým předsedou Rady dohledu nad Evropskou centrální bankou Ital Andrea Enria, který na postu nahradí Francouzsku Danièle Nouy. Enria zároveň působí jako předseda Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA).

Závěry Rady a zástupců vlád členských států o hospodářském rozměru sportu a jeho socioekonomických přínosech

Evropská rada na základě zasedání, které proběhlo již 27. listopadu vyzývá ve zveřejněném dokumentu jednotlivé členské státy, aby začaly sbírat data ohledně pozitivních ekonomických dopadů sportu a zároveň informuje, že sport je zdroj inovací a vytváří nové pracovní pozice. „Vyzýváme Komisi, aby podporovala diskusi a dále posílila spolupráci jak v rámci Komise, tak s ostatními orgány EU, pokud jde o úlohu sportu v moderních ekonomikách a společnosti, zejména s ohledem na jeho přínos pro regionální rozvoj,“ zní jedno z doporučení směřující ke Komisi.

EU se aktuálně také zabývá vzájemným uznáváním rozsudků v rámci členských států. Rada v dokumentu vyzývá jednotlivé členské státy, aby do svých právních předpisů správně interpretovali evropské předpisy týkajících se uznávaní rozsudků z jiných členských států. „Členské státy se upozorňují, že v souladu s judikaturou Soudního dvora Evropské unie může být odmítnutí vykonat rozhodnutí nebo rozsudek, jež byly vydány na základě nástroje vzájemného uznávání, odůvodněné pouze ve výjimečných případech,“ připomíná Rada ve zveřejněném dokumentu a zároveň žádá, aby jednotlivé země EU do svých právních předpisů zahrnuli alternativní tresty k vazbě a ulehčili tak přeplněným věznicím.

Prováděcí nařízení Komise kterým se stanoví vážený průměr maximálních sazeb za ukončení volání v mobilních sítích v celé Unii

Evropská komise novým nařízením snížila o 6 % mobilním operátorům sazbu, kterou si mohou účtovat, za volání mezi sebou. Nová sazba činí 0,0085 EUR (asi 20 haléřů). V platnosti by měly být od 3. ledna 2019.

Rada EU potvrdila rozpočet EU na rok 2019

Rozpočet EU pro rok 2019 byl schválen a potvrdila se tak předběžná dohoda, ke které došlo již 5. prosince. „Celkové závazky jsou stanoveny na 165,8 miliardy eur, což oproti rozpočtu na rok 2018 (při zohlednění změn provedených v uplynulých měsících) představuje zvýšení o 3,2 %. Platby dosahují 148,2 miliardy eur, tedy o 2,4 % více než v roce 2018,“ uvádí tisková zpráva, kterou Komise ke schválení zveřejnila. Prioritami pro příští rok by mělo být posílení programu Erasmus+ a řešení vnějších aspektů migrace. Na opatření týkajících se životního prostředí a změn klimatu půjde v rámci programu LIFE celkově 558 milionů EUR, což je 6,7 % více než v roce 2018. Na boj proti dezinformacím vyčlenila EU 1,2 milionů EUR v rámci dodatečných prostředků. Rozpočet také počítá s penězi z Velké Británie až do roku 2020 v případě, že bude dodržena výstupní dohoda o brexitu.

[/mn_protected]27

Michal Ožuch