Češi pro letošní zimní dovolenou v zahraničí upřednostňují přímořské destinace, k moři se chystá 14 procent lidí. Desetina se vydá do evropských a světových měst. Lyžovat pojede devět procent Čechů a šest procent plánuje pobyt v přírodě. Třetina lidí se na zimní dovolenou nechystá vůbec. Ukázal to průzkum agentury NMS Research pro ERV Evropskou pojišťovnu, do kterého se zapojilo přes tisíc respondentů.
Zájem o trávení zimy v teple podle cestovních kanceláří dále roste. „Tento trend pozorujeme už několik let. Pomáhá tomu především více přímých letů z Česka do vzdálenějších destinací, například Vietnamu, Kuby či Dominikánské republiky,“ uvedl mluvčí CK Fischer a Exim tours Jan Bezděk.
Poptávka podle cestovních kanceláří roste zejména po prosincových pobytech. Jedním z důvodů jsou letošní dlouhé vánoční prázdniny, které i s víkendy mohou trvat až 16 dní. Podobné to bylo letos o podzimních prázdninách.
„Zájem o prosincovou dovolenou s cestovní kanceláří Čedok je o desetinu větší proti stejnému období v loňském roce. Češi si nejčastěji na prosinec zvolili pobyt na Maledivách, v Dominikánské republice, Zanzibaru, v Egyptě, Keni, ale také ve Španělsku, Portugalsku nebo Londýně,“ uvedla tisková mluvčí CK Čedok Klára Divíšková.
Mohlo by vás zajímat

Po covidu se to rozjelo
Výrazný nárůst poptávky zaznamenává také CK Blue Style. „Počet klientů, kteří s námi trávili vánoční svátky v teple u moře, byl loni v porovnání s předcovidovým rokem 2019 pětinásobný. Počet těch, kteří vyrazili oslavit příchod Nového roku, vzrostl dokonce osmkrát. A letošní čísla budou znovu o něco vyšší,“ upozornila mluvčí CK Blue Style Simona Fischerová.
Za hranice pojede lyžovat devět procent respondentů, což je srovnatelné s předchozími lety. Z výsledků je ale patrný pokles zájmu o tuzemské hory. Zatímco v sezoně 2023 až 2024 podle průzkumu plánovala vyrazit do českých středisek téměř pětina Čechů, v té letošní jen desetina.
„Důvodem jsou opět vyšší ceny skipasů i ubytování. Po započtení nákladů na vybavení či dopravu vychází zimní dovolená na horách v mnoha případech dráž než týdenní pobyt u moře,“ doplnil šéf komunikace ERV Vlastimil Divoký.
