Míra nezaměstnanosti v USA je nejnižší od roku 2008, každý měsíc zde vznikají statisíce pracovních míst. D roku 2022 má podle amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) vzrůst celková zaměstnanost o více než 10 %. Přesto se najdou profese, jimž do deseti let hrozí celkový zánik. Přinášíme vám přehled pěti nejohroženějších zaměstnání v USA.

Lesní dělníci

Lesní dělníci, ti, co používají sekyry a motorové pily, aby káceli stromy, zažijí prý největší útlum. Do roku 2022 jich má podle BLS ubýt až 43 %. Ačkoli se lesnictví z recese vzpamatovalo především díky nárůstu poptávky po bydlení, je toto odvětví celkově menší v porovnání se situací před 20 až 30 lety. Hlavní důvodem je to, že firmy, které dřevo těží, ve velkém nahrazují pracovní sílu mechanizací, aby zvýšily své zisky s tím, jak se těžba přesouvá ze západu směrem na jih Spojených států.

Obsluha strojů na výrobu bot

Přestože se výroba bot od roku 2009 zvyšuje, počet lidí, kteří obsluhují příslušné stroje, se zmenšuje. BLS očekává, že do roku 2022 bude potřeba o 35 % méně těchto pracovníků. Nate Herman, viceprezident oddělení mezinárodního obchodu Americké obuvnické asociace, přičítá tento pokles nedostatku kvalifikované pracovní síly. „Zatímco produkce bot se zvyšuje, firmy mají stále větší problém najít kvalifikované zaměstnance. Částečně kvůli tomu, že na trhu jich není taková zásoba jako před 23 lety, když se obuvnické odvětví velmi rozvíjelo, a částečně díky změně vzdělanostní struktury,“ říká Herman.

Zpracovatelé polovodičů

Zpracovatelé polovodičů jsou obecně zodpovědní za výrobu mikročipů. S tím, jak se produkce mikročipů stále více automatizuje, BLS očekává, že počet pracovních míst v tomto oboru do roku 2022 klesne v USA o jednu třetinu. Pokles poptávky po tomto typu pracovníků je prý způsoben tím, že mikročipy se stále zmenšují a komponenty pro jejich výrobu jsou už tak malé a citlivé, že téměř není v lidských silách s nimi jakkoli manipulovat, aniž by hrozilo jejich poškození. Proto bude tato výrob stále častěji svěřena strojům.

Obsluha střihaček textilu

Jedná se o podobnou záležitost, jako u obsluhy strojů na výrobu bot. BLS odhaduje, že do roku 2012 poklesne objem tohoto personálu o 27 %. Nate Herman dokonce předpovídá, že v textilním průmyslu bude mechanizace a automatizace daleko větší, než v odvětví obuvnickém. „Založíte-li novou textilní firmu a budete používat nejnovější technologii, budete potřebovat velmi málo pracovníků obsluhy strojů pro výrobu milionu metrů látky,“ říká Herman.

Promítači v kinech

V roce 2012 bylo ve Spojených státech odhadem na 40 tisíc filmových pláten. A k nim bylo zapotřebí pouze 8 tisíc promítačů. Přestože se očekává, že počet filmových pláten ještě poroste, odhaduje se, že počet promítačů se sníží téměř o třetinu na 5 800. Joe Rivierzo, který je mimo jiné zástupcem profesního sdružení promítačů, to přičítá jednak rozvoji filmové technologie, jednak malé síle odborových svazů. „Jsme na nejnižším počtu členů odborů od roku 1917,“ poznamenal Rivierzo, který jako promítač v kině pracuje 35 let. „Promítači jednou dopadnou jako vinylové desky,“ hořce poznamenává.

-usi-