INZERCE

Hazard. Ilustrační snímek. Foto: Shutterstock

Změny v přerozdělování daňových výnosů ohrozí obecní projekty. Na stopku příjmům z daní z hazardu doplatí zřejmě i základní školy

Momentálně projednávaný vládní konsolidační balíček vzbuzuje obavy v mnoha obcích v České republice. Ministerstvo financí totiž navrhuje snížit příjmy obcím a městům hned z výnosu několika daní, které jsou však v současnosti podstatným zdrojem financování rozvoje obcí, základního školství a dalších důležitých oblastí pro venkovský život a menší města. Obce podle plánu vlády přijdou částečně o příjmy z daně z nemovitostí a úplně o příjmy z daně z online hazardních her, což může znamenat ztrátu částek v řádu vyšších milionů korun ročně. Podle odborníků navíc dojde i k přesunu hráčů na nelegální sázkový trh.

Mnohé menší obce na výnosy z daně z nemovitosti a daně z hazardních her v mnohém spoléhají. Například představitelé západočeského Aše potvrdili, že pokud budou nová pravidla schválena, bude to znamenat nutnost překopat celý letošní městský rozpočet.

Potenciálním problémům spojeným s novými pravidly přerozdělování daní z hazardních her se ale nevyhnou ani municipality z lokalit, kterou jsou na tom daleko lépe než nejzazší výběžek Karlovarského kraje. Například městská část Praha 14 před nedávnem zahájila projekt výstavby nových školních tříd v ZŠ Chvaletická na Lehovci, což by ale nebylo možné bez peněz vybraných loni na odvodech z loterií a hazardních her. Představitelé městské části úspěšně apelovali na pražskou Radu, aby jim povolila využít zhruba 15 milionů korun jinak než na sport, jak bylo původně uvedeno v rozpočtu. Díky těmto prostředkům se povede vytvořit 55 až 60 nových míst v základní škole, kde při posledním zápisu museli vybírat přijaté žáky losem. 

Praha 14 ale rozhodně není jedinou městskou částí, kterou podobné starosti sužují. Nedostatek míst v základních školách je celopražský fenomén, který trápí místní starosty čím dál více. „Současnou kapacitu základní školy zvládáme držet jen díky zrušení všech odborných učeben a prostor pro družinu. Učíme i v bývalé posilovně a sauně. Dělené hodiny jsou v jurtě,“ popisuje realitu Antonín Klecanda (STAN), pražský radní pro školství a starosta Kolovrat, kde je momentálně plánována výstavba nové základní školy. Realizaci projektu za 450 milionů ale momentálně brání právě fakt, že na něj radnice nemá dostatek peněz. Alespoň část by mohla být po vzoru Prahy 14 saturována z přerozdělení částí z výnosů daní z loterií a her. Moc času ale starostům nezbývá – důvodem je pražská regulační vyhláška zavádějící nulovou toleranci hazardních her, která Prahu do budoucna odstřihne od miliardových částek vybraných na dani od provozovatelů kasin a heren. 

Na konsolidačním balíčku vydělají nelegální herny 

Nekoncepční přístup ministerstva financí ke zdanění hazardu zkritizoval ve svém prohlášení například i Institut pro regulaci hazardních her (IPRH), který se dlouhodobě snaží o konstruktivní debatu o regulaci mezi představiteli obcí, veřejností a herního průmyslu. Zvýšení daňové zátěže totiž pocítí jak provozovatelé, tak výherci. IPRH považuje za jeden z nejnebezpečnějších kroků právě razantní snížení limitu pro zdanění výher. Ten by měl být nově nastaven na 50 tisíc korun v ročním úhrnu. Daň pro provozovatele se zvedne ze současných 24 na 30 %. To je podstatně nad limitem, který odborníci z IPRH považují za optimální a upozorňují na možné nezamýšlené negativní dopady. 

Hazard. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Institut také upozorňuje, že už v roce 2019 varoval, že snížením limitu pro zdanění výher vzrostou náklady na potírání nelegálního hazardu. Stát tímto krokem podle něho v podstatě vhání hráče do náruče nelegálních provozovatelů. Žádný z nich totiž nebude chtít hrát s provozovateli, u kterých mu v případě výhry stát sebere 15 nebo 23 procent.  IPRH připomíná, že stát by měl počítat i s dalšími průvodními náklady, souvisejícími zejména se systémem, administrativou a monitoringem všech vkladů i výher jednak podle hráčů, jednak podle provozovatelů. 

Také předseda představenstva Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS), která zastupuje sázkové společnosti jako Tipsport, Fortunu a Chance, Marek Herman připomněl, že ministerstvo financí se snažilo zdanit výhry už před třemi lety a po bouřlivé diskusi tenkrát nakonec sami ministerští úředníci došli k závěru, že zasahovat do daní z výher je vysoce kontraproduktivní. Dodal, že pokud se tak nakonec stane, bude to představovat další silný impulz k tomu, aby hráči začali hrát u nelegálních provozovatelů, kteří daň z výhry řešit nebudou.

Odborníci proto považuje za smysluplnější, aby se stát zaměřil na potírání nelegálního hazardu, který momentálně v Česku představuje třicet procent reálného trhu. Řečí daní jde o zhruba dvě miliardy korun ročně, které končí v černé zóně.

(mig)