Zkapalněný zemní plyn, známý pod zkratkou LNG, se letos stal hlavním zdrojem pokrývajícím evropskou spotřebu. Na celkovém dovozu plynu do zemí EU měl v druhém čtvrtletí podíl 34 procent, zatímco podíl potrubních dodávek plynu z Norska byl 23procentní a z Ruska ještě o něco nižší. Má to ale jeden háček – skoro pětina LNG také pochází z Ruska.
Statistiky o trhu s plynem v zemích EU nedávno zveřejnila Evropská komise. Podle jejích údajů vzrostl objem dodávek LNG ve druhém čtvrtletí meziročně o 49 procent na 35,6 miliardy metrů krychlových (375 miliard kWh). Do evropských přístavů připlulo 433 lodí se zkapalněným plynem, což je nárůst oproti 372 lodím v prvním kvartálu i 318 lodím v loňském druhém čtvrtletí.
Největším dovozcem LNG bylo ve druhém čtvrtletí Španělsko (8,5 miliardy m3) těsně následované Francií (8,3 miliardy m3). Největší skok se odehrál v Belgii, kde objem importu LNG meziročně vylétl o 115 procent na 5 miliard m3; souvislost to má s rostoucí poptávkou po neruském plynu v Německu. Následuje Litva s nárůstem o 90 procent na 1 miliardu m3, zhruba třetinový nárůst se odehrál v Nizozemsku, Polsku a Chorvatsku.
První USA, druhé Rusko
Hlavním dodavatelem LNG ve druhém čtvrtletí byly Spojené státy americké, které zajistily celkem 16 miliard m3 (meziročně o 117 procent více). Rusko si udrželo druhé místo a dokonce navýšilo objem dodávek o 28 procent na 6,5 miliardy m3. Reálný podíl může být ještě vyšší, spekuluje se totiž o dovozu ruského LNG do Evropy pod falešnou vlajkou.
Třetí místo patří Kataru (4,6 miliardy m3), s větším odstupem následuje Nigérie a Alžírsko. Zajímavostí může být pětinásobný nárůst dovozu LNG z Egypta, jehož objem dosáhl 1,3 miliardy m3. Prostřednictvím egyptského terminálu se vyváží také plyn z izraelských podmořských ložisek.
Spojené státy byly ve druhém kvartálu dominantním dodavatelem LNG do Chorvatska, Litvy, Řecka, Polska a Nizozemska. Rusko mělo silnou pozici na trhu s LNG ve Finsku, Švédsku a Belgii.
Mohlo by vás zajímat
Katar zajistil 30 až 42 procent všech dodávek do Itálie, Belgie a Polska. Francie a Španělsko ve druhém čtvrtletí měly osm různých dodavatelů LNG. V opačné situaci je Malta, která má pouze jednoho dodavatele zemního plynu – a tím je karibský stát Trinidad a Tobago.
Pomyslný účet Evropské unie za dovezený plyn meziročně vzrostl z 20 miliard eur v loňském druhém kvartálu na 75 miliard eur. Pokud sečteme potrubní dodávky a LNG, nejvíc z této sumy peněz evropské země poslaly do Ruska (23,3 miliardy eur), Norska (21 miliard eur) a do Spojených států (12,4 miliardy).
Plně vytížené terminály
Využití kapacity evropských LNG terminálů se oproti minulým letům výrazně zvýšilo, nyní se pohybuje nad 80 procenty. Rekord padl v dubnu, kdy terminály fungovaly na 90 procent maximální kapacity. Ve Francii a Itálii se vytížení terminálů – hlavně v dubnu a květnu – dostalo až na 100 procent.
S nástupem topné sezony zájem o dovoz plynu ještě zesílil. LNG terminály nestíhají přečerpávat a regasifikovat plyn ze všech tankerů, které do evropských zemí připlouvají. Podíl na tomto dovozu má od září zprostředkovaně i Česká republika – díky tomu, že si ČEZ pronajal 40 procent kapacity nového LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. První dva tankery s nákladem plynu pro český trh již připluly ze Spojených států.
David Tramba