Pondělí, 4. července, 2022

Zemní plyn na burzách zlevňuje. Avšak na západě víc než v Česku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Chcete nejprve tu dobrou, nebo špatnou zprávu? Cena zemního plynu na evropských burzách klesá. Rostoucí dodávky zkapalněného plynu ze zámoří nahrazují stále více ruského plynu. Problém je, že ceny klesají hlavně v západní Evropě, zatímco v té střední – včetně České republiky – se drží nepříjemně vysoko.

Konkrétně třeba plyn s dodávkou ve čtvrtém kvartálu letošního roku stál 12. května na německé burze EEX zhruba 107 eur za megawatthodinu, včera uzavřel na hodnotě 88 eur za MWh. Zemní plyn pro příští kalendářní rok ve stejném období klesl z 83 na 73,50 eura za MWh. Stále je to spousta peněz (ještě loni na jaře se cena pohybovala od 15 do 20 eur), ale současně se jedná o nejnižší cenu na tomto trhu od počátku března.

Jak uvádí web Natural Gas Intelligence, pokles ceny souvisí s rychlým plněním podzemních zásobníků plynu v zemích Evropské unie. Aktuálně jsou naplněny na více než 43 procent kapacity a obchodníci tak rychle dohánějí deficit vzniklý nízkým stavem zásob před minulou zimou. Obavy z nedostatku plynu pro pokrytí evropské spotřeby jsou tudíž na ústupu.

Stejný zdroj zmiňuje také rostoucí zásoby v přístavních terminálech pro příjem lodí se zkapalněným zemním plynem (LNG). Plynu je tedy dost, horší je to s přepravou ze západu směrem na východ. Výsledkem je zvyšující se rozdíl v cenách plynu. Dobře zásobené Španělsko a Británie tudíž mají až o čtvrtinu nižší cenu než vykazuje nizozemská komoditní burza TTF, podle které se řídí vývoj cen ve střední Evropě.

Vývoj ceny zemního plynu pro 4. kvartál 2022 na nizozemské burze TTF. Zdroj: theice.com

Navíc ceny zemního plynu na české burze PXE se vzdalují příznivějšímu vývoji na německé EEX. Konkrétně plyn pro čtvrtý kvartál letošního roku včera na PXE uzavřel na hodnotě 97 eur/MWh (v Německu 88 eur/MWh), plyn pro příští rok na domácím trhu vycházel na 88 eur (v Německu 73,50 eura).

Další zajímavostí může být růst cen zemního plynu na amerických burzách, kde meziročně podražil více než dvojnásobně na 8,90 dolaru za milion britských termálních jednotek. Americkým těžařům se i tak vyplatí exportovat plyn do Evropy oproti prodeji na domácím trhu. Loni Spojené státy do Evropy vyvezly 22 miliard m3 zemního plynu. Jak osobně přislíbil prezident Joe Biden, v příštích letech dodávky amerického plynu vzrostou na 50 miliard m3 ročně.

Naopak ruské dodávky postupně klesají. Třem zemím – Polsku, Bulharsku a Finsku – již Rusové dodávky zcela zastavili. Litva naopak odběr ruského plynu sama ukončila a dováží jej výhradně prostřednictvím přístavního terminálu v Klaipedě.

(dtr)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter