INZERCE

Plynovod - ilustrační foto. Zdroj: fotobanka spol. NET4GAS

Rusové dál škrtí dodávky plynu do Evropy. Česko nakupuje, dokud to jde

Jde do tuhého. Gazprom si na červen neobjednal žádné kapacity v plynovodech pro dodávky přes slovensko-ukrajinskou hranici. Již v minulém týdnu Rusové oznámili zastavení exportu přes polské území. Jak dnes potvrdil ministr průmyslu Jozef Síkela, na možné výpadky v dodávkách se Česká republika připravuje.

Pokud se ještě něco nezmění, tak z ruského vývozu zemního plynu do zemí Evropské unie zůstane pouhé torzo. Od začátku června zůstane v provozu jen baltský plynovod Nord Stream s kapacitou 55 miliard metrů krychlových ročně a dodávky přes turecké území, které jsou určeny pro Maďarsko a region Balkánu. Naopak tradiční vývozní cesty přes území Polska a Slovenska budou mít ceduli „mimo provoz.“

Podle aktuálních statistik na webu provozovatele ukrajinské plynovodní soustavy dnes z Ruska přes hraniční bod Sudža přitékalo 64,6 milionu m3 plynu denně. Dodávka na Slovensko přes hraniční bod Velké Kapušany dosahovala 60,7 milionu m3 denně (rozdíl tvoří menší dodávky ruského plynu do Maďarska a Moldávie). Jak upozornila agentura Reuters, v červnu už Rusové žádný export přes ukrajinské území neplánují.

Gazprom dnes přiznal, že objem vývozu zemního plynu mimo země bývalého Sovětského svazu v období od 1. ledna do 15. května meziročně klesly o 26,5 procenta na 55,9 miliardy metrů krychlových. Propad dodávek do Evropské unie musel být ještě vyšší, protože uvedená čísla zahrnují rostoucí export do Číny. Pokles objemu dodávek nemusí Rusy moc trápit, protože vývozní cena plynu je pětkrát a šestkrát vyšší než na jaře loňského roku.

Síkela: stát bude dál nakupovat plyn do zásob

Na možné problémy se připravuje i česká vláda, i když ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na dnešní tiskové konferenci potvrdil, že dodávky ruského plynu do Česka zatím přicházejí bez omezení. Nákup prostřednictvím hlavně německých obchodníků se ukazuje jako výhoda – Rusové nám nemůžou jen tak dodávky ukončit – podobně, jako se to nedávno stalo Polsku a Bulharsku.

Pojistkou proti nečekanému výpadku dodávek ruského plynu jsou zásoby v podzemních zásobnících. Jak dnes ministr průmyslu uvedl, aktuálně už je v zásobnících uloženo přes 1,4 miliardy m3, což odpovídá využití kapacity na více než 40 procent. Postup plnění zásobníků v Česku patří v rámci zemí Evropské unie k nejrychlejším.

Ministr průmyslu Jozef Síkela během tiskové konference 16.5.2022. Foto: MPO

Přispěl k tomu i státem organizovaný nákup plynu v objemu 240 milionů m3. Vláda v něm chce podle Síkely ještě pokračovat. „Je to něco jako airbag. Něco, do čeho investujete a doufáte, že to nebudete nikdy potřebovat,“ řekl Jozef Síkela na tiskové konferenci.

Ministr průmyslu a obchodu též zmínil záměr založit státní obchodní společnosti, která by nakupovala plyn za výhodnějších podmínek přímo od producentských zemí. Neznamená to však, že by se stát chtěl vrhnout na dodávky plynu firmám a domácnostem v Česku. Státní obchodník se má v první fázi zaměřit právě na nákup plynu pro strategické zásoby.

(dtr)