Ministerstvo zemědělství v souladu s usnesením vlády navrhuje zrychlení procedury získávání pracovního povolení pro občany Ukrajiny pro zemědělské a potravinářské podniky. Podnikatelé budou žádat o povolení na konkrétní místo s uvedením konkrétního zaměstnance. Roční náklady se odhadují na téměř 18 milionů korun. Zejména na platy nově přijatých úředníků.
Až 1500 občanů Ukrajiny by mohlo začít pracovat v České republice v zemědělství a potravinářství, pokud bude schválen projekt Ministerstva zemědělství ČR (MZe) Zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství a potravinářství z Ukrajiny. Podle předkládací zprávy MZe je projekt určen pro pro pracovníky, kteří budou na území ČR vykonávat práce delší než 6 měsíců, ale nepřesahující 1 rok, přičemž při jejich výběru bude nutné aktivní zapojení garantů, tj. komor a svazů sdružujících zemědělské a potravinářské podnikatele. „Realizace projektu předpokládá zvýšené nároky na státní rozpočet, a to jednorázově na provozní výdaje ve výši 1 275 tis. Kč a dále na roční platové a provozní výdaje ve výši 17 759 tis. Kč, které budou vyvolány nutností personálního posílení Ministerstva vnitra, Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvádí se v předkládací zprávě MZe. Podle ní projekt žádným způsobem nenarušuje český trh práce, neboť půjde o pozice, jež budou standardním způsobem zveřejněny v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty, a bude na ně prováděn test trhu práce. Pokud bude záměr schválen, některé úřady budou muset přijmout nové zaměstnance. Ministerstvo vnitra by mělo posílit o 4 místa, zahraniční věci o 1 místo a Státní úřad inspekce práce o 20 míst.
[mn_protected]
Jak to bude fungovat
- Zaměstnavatel si na předepsaném tiskopise vyplní žádost o zařazení do projektu kterou společně s předepsanými přílohami (které definují vymezené podmínky projektu) doručí garantovi. V případě splnění podmínek zaměstnavatelem garant neprodleně informuje o zařazení do projektu elektronicky dopisem do datové schránky MV, MZV, MPSV a MZe (zaměstnavatel bude garantem o zařazení do projektu informován prostřednictvím kontaktní adresy). Zařazení do projektu má platnost po dobu 1 roku s možností prodloužení v případě splnění podmínek. „Tím však není dotčena možnost, že dojde k pozastavení či ukončení projektu i před uplynutím této doby,“ uvádí se v popisu projektu.
- Zastupitelský úřad informuje zaměstnavatele o termínu pro uchazeče k podání žádosti. Osoba, která byla zařazena do projektu, se dostaví ve stanoveném termínu na zastupitelský úřad, kde odevzdá řádně vyplněnou žádost o zaměstnaneckou kartu a zároveň předloží požadované náležitosti žádosti , cestovní doklad, fotografie a všechny požadované podpůrné doklady k žádosti. Zastupitelský úřad odešle žádost Odboru azylové a migrační politiky (dále jen „OAMP“) Ministerstva vnitra.
- OAMP Ministerstva vnitra rozhodne o žádosti o zaměstnaneckou kartu a v případě splnění podmínek
- vydá zastupitelskému úřadu pokyn k udělení víza za účelem převzetí zaměstnanecké karty.
- Cizinec do 3 pracovních dnů po příjezdu do ČR na pracovišti OAMP Ministerstva vnitra poskytne své biometrické údaje.
- OAMP cizinci vydá potvrzení o splnění podmínek pro vydání zaměstnanecké karty, na jehož základě cizinec může začít pracovat.
- OAMP cizinci vydá zaměstnaneckou kartu.
Kritéria pro zařazení zaměstnavatele do projektu:
- doložení informace o čísle, pod kterým je neobsazené pracovní místo evidováno na Úřadu práce České republiky; to neplatí, jedná-li se o cizince, který má volný přístup na trh práce ČR v souladu s 98 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů;
- zaměstnavatel je přímým zaměstnavatelem pracovníků, podniká na území ČR minimálně dva roky a je daňovým rezidentem v ČR dle zákona č. 586/92 Sb., o daních z příjmů;
- zaměstnavatel je subjekt podnikající v zemědělské výrobě podle zákona č. 252/1997 Sb., o země-dělství nebo výrobce potravin podle zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích nebo registrovaný výrobce hotových krmiv pro zvířata poskytující potraviny podle zákona č. 91/1996 Sb., o krmivech;
- zaměstnavatel má vyrovnané závazky vůči České republice (viz §46 zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání: zaměstnavatel nemá daňové nedoplatky z podnikání (doloží dokladem, který vyhotoví místně příslušný finanční úřad; doklad nesmí být starší než 3 měsíce), zaměstnavatel nemá nedoplatky pojistného na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (doloží dokladem, který vydává ČSSZ, OSSZ, PSSZ, MSSZ; doklad nesmí být starší než 3 měsíce), zaměstnavatel nemá nedoplatky na pojistném na veřejném zdravotním pojištění (doloží čestným prohlášením);
- zaměstnavatel je v ČR registrován jako plátce zdravotního a sociálního pojištění;
- zaměstnavateli nebyla v období 2 let před podáním žádosti o zařazení pozice do projektu uložena:
- pokuta za umožnění výkonu nelegální práce vyšší než 100 000,- Kč, anebo,
- opakovaně pokuta vyšší než 100 000,- Kč za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů kontrolovaných Úřadem práce České republiky, Státním úřadem inspekce práce nebo oblastními inspektoráty práce (příslušnou informaci poskytne Ministerstvu zemědělství Ministerstvo práce a sociálních věcí) anebo povinnosti výběru pojistného na veřejné zdravotní pojištění;
- zaměstnavatel doloží čestné prohlášení o tom, že se zaměstnaným bude uzavřen pracovní poměr na plný úvazek na dobu delší než 6 měsíců, ale nepřesahující 1 rok;
- zaměstnavatel doloží čestné prohlášení o tom, že v období 2 let před podáním žádosti zaměstnal na území ČR alespoň 3 osoby.
Kritéria pro účast zaměstnance v projektu:
- ukrajinská státní příslušnost;
- doložení informace o čísle, pod kterým je neobsazené pracovní místo zveřejněno v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty; to neplatí, jedná-li se o cizince, který má volný přístup na trh práce ČR v souladu s § 98 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.
- Zaměstnavatel podává žádost na příslušném formuláři
- Do projektu je možné se hlásit pouze s konkrétním uchazečem o pracovní místo.
V případě, že zaměstnavatel bude poptávat nad 10 osob, podá hromadnou žádost podobné té, jako u jednotlivce. „V hromadné žádosti zaměstnavatel určí koordinátora, který bude v případě zařazení žádosti do Režimu kontaktován Zastupitelským úřadem ČR v Kyjevě za účelem informování o termínu pro podání žádostí o vydání zaměstnaneckých karet a zároveň bude na Ukrajině zodpovídat za efektivní přípravu náborů všech žádostí,“ píše se v materiálu.
Vedle standardních příloh doloží zaměstnavatel k žádosti čestné prohlášení o tom, že bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v jeho kraji a čestné prohlášení o projednání svého záměru se zaměstnanci.
Hromadnou žádost zaměstnavatel doručí se všemi náležitostmi a přílohami garantovi.
Mohlo by vás zajímat
Garant žádost zkontroluje, vyhodnotí a v případě splnění podmínek informuje o podání žádosti elektronicky dopisem do datové schránky Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo zemědělství, a to včetně zaslání kontaktu na koordinátora, který je zaměstnavatelem určen v hromadné žádosti. Příslušné resorty zašlou garantovi do 14 dnů od doručení výše uvedené informace své písemné vyjádření, a to dopisem do datové schránky. Po písemném souhlasu všech resortů zařadí garant zaměstnavatele do Režimu a informuje o tom zaměstnavatele prostřednictvím kontaktní adresy.
[/mn_protected]
Jiří Reichl