Společnost 2JCP z Račic u Štětí expanduje v oboru výroby vodíku. Navázala spolupráci s koncernem Siemens a podepsala s ním kontrakt na výrobu a kompletaci tří elektrolyzérů za zhruba sto milionů korun. Siemens Energy od roku 2023 plánuje jejich sériovou výrobu, jež má potenciál přinést do 2JCP další až dvě miliardy korun tržeb ročně.
První tři kompletní elektrolyzéry Silyzer 300, které pro Siemens ve 2JCP postaví, poputují do dánské obce Kassø, kde vzniká první velkokapacitní komerční zařízení na výrobu e-metanolu na světě. Ten bude sloužit jako palivo pro první e-metanolovou lodní flotilu koncernu Maersk. Elektrolyzéry Silyzer 300 by račický závod měly opustit v březnu až květnu příštího roku.
„Stali jsme se tak strategickým dodavatelem Siemensu a v horizontu dvou až tří let bychom pro ně mohli začít sériově vyrábět až padesát takových zařízení, což pro nás představuje potenciál zhruba 2 miliard korun ročně. V Račicích proto postavíme novou výrobní halu a v závodě v Třebíči chystáme rekonstrukci stávajících hal, abychom dokázali zakázky pro Siemens Energy pokrýt,“ říká obchodní ředitel 2JCP Jan Pačes.
Silyzer 300 od Siemens Energy je velký elektrolyzér pro průmyslové využití o příkonu 17,4 MW schopný produkovat více než 300 kg zeleného vodíku za hodinu. Funguje na principu elektrolýzy a dokáže měnit nadbytečnou energii z obnovitelných zdrojů na vodík. Siemens Energy na vývoji technologie pracoval od roku 2011, čeští strojaři stáli za optimalizací designu packingingu zařízení.
Know-how v podobě procesu chemické elektrolýzy nadále drží Siemens Energy, který pro sériovou výrobu jader elektrolyzéru momentálně v Berlíně buduje novou továrnu. Výroba a kompletace celých zařízení okolo jádra by potom měla probíhat v Račicích. Vedle vodíku roste v Evropě zájem také o další produkty, jako je e-amoniak, e-metanol nebo e-fuel (ekologicky čistě vyrobené palivo).
Mohlo by vás zajímat
Společnost 2JCP se sídlem v Račicích vznikla v roce 1992. Je globálním dodavatelem zařízení pro plynové turbíny, podmořských systémů a tlakových potrubí, potravinářských a obalových konstrukcí. Své produkty a služby dodává do 50 zemí po celém světě. Název firmy je odvozen od jmen dvou zakladatelů – Jaroslava Pačese a Josefa Černého. Od roku 2020 firmu vlastní fond Jet 2 ze skupiny Jet Investment vedené byznysmenem Igorem Faitem.
Rozvoj vodíkových technologií zajímá také další české byznysmeny. Příkladem může být zakladatel investiční skupiny Thein Tomáš Budník, který své záměry v oboru vodíku popsal v nedávném rozhovoru pro Ekonomický deník.
Tomáš Rovný