Neděle, 9. května, 2021

Zdražující elektřina a povolenky udělaly z nového bloku Dukovan ziskový projekt, říká Petr Závodský

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Rostoucí cena elektrické energie i emisních povolenek na energetických burzách a k tomu výhodné financování od státu. Podle vyjádření generálního ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II Petra Závodského se tím otevírá ideální příležitost pro stavbu nových jaderných bloků. Už za dnešní situace by nový dukovanský blok vyráběl elektřinu za nižší cenu, než je aktuální tržní úroveň 60 eur za megawatthodinu.

Bližší informace uvedl Petr Závodský, který má ve Skupině ČEZ na starosti přípravu stavby nového jaderného zdroje v Dukovanech, na odborné konferenci NUSIM 2021 – Jaderná cesta k bezemisní energetice. Při využití státního úvěru s nulovým úročením během výstavby a dvouprocentním úrokem ročně po spuštění bloku se totiž nákladová cena dostane na zhruba 55 eur za megawatthodinu. „Nové Dukovany by tak mohly snižovat účty českých zákazníků za elektřinu,“ řekl Závodský.

Státní půjčku a výkup vyrobené elektřiny řeší zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Zákon se „zadrhl“ v poslanecké sněmovně a stále nedošlo k jeho schválení. Podle tohoto zákona by státem pověřená firma měla vykupovat elektřinu z nových jaderných bloků za pevně danou cenu. Ještě loni na podzim, kdy se za jednotku elektřiny na burze platilo okolo 45 eur, se zdálo, že nové jaderné bloky budou ztrátové a spotřebitelé elektřiny je budou muset skrytě dotovat.

Vzhledem k růstu cen elektřiny na burzách se karta obrací. Roční pásmo s dodáním v příštím roce překonalo v posledních dnech na pražské burze PXE hranici 60 eur za megawatthodinu. Majitelé uhelných i plynových elektráren však z toho žádný prospěch nemají, protože cena povolenky k vypouštění emisí oxidu uhličitého roste ještě rychlejším tempem; v posledních dnech se blíží hodnotě 48 eur za tunu (de facto daň 36 až 48 eur/MWh z uhlí a 20 až 25 eur/MWh ze zemního plynu). Taková kombinace staví do výhodné pozice majitele bezemisních zdrojů – obnovitelných a jaderných.

Přehled uchazečů o stavbu nového bloku Dukovan. Zdroj: prezentace Petra Závodského na konferenci NUSIM 2021.

Petr Závodský se ve svém vystoupení na konferenci NUSIM 2021 vyjádřil i ke zájemcům o stavbu nového bloku v Dukovanech. Po vyřazení ruského a čínského zájemce zůstávají ve hře tři – americký Westinghouse, francouzské EDF/Framatome a korejské KHNP. Francouzský a korejský zájemce podle Závodského nabídnou reaktor do požadovaného limitu 1200 megawattů a zůstávají tak spolu s Westinghousem ve hře o zakázku v hodnotě minimálně 160 miliard korun.

Výstavbou pátého bloku v Dukovanech by však příběh neměl skončit. Tedy aspoň ne podle Petra Závodského, který patří mezi skalní příznivce jaderné energetiky. Přál by si, aby v Dukovanech vyrostl ještě šestý blok o stejném výkonu. Po roce 2030 by se ČEZ měl podle slov Závodského vrátit k dostavbě třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. Po roce 2035 do hry vstoupí menší modulární reaktory, využitelné například pro vytápění velkých měst.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter