Neděle, 19. září, 2021

Elektrická energie na burzách rychle zdražuje. Hlavně kvůli vysokým platbám za emise

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Máte dům vytápěný elektřinou, případně s elektrickým ohřevem vody či klimatizaci? Nebo firmu či živnost s vysokou spotřebou elektrické energie? Máme pro vás špatnou zprávu. Cena elektrické energie na burzách v posledních týdnech prudce roste a základní pásmo na rok 2022 se blíží hodnotě 58 eur za megawatthodinu. Jen od počátku roku došlo k 11procentnímu zvýšení.

Tak vysoké ceny jsme na pražské energetické burze PXE neviděli už hodně dlouho. Hodnoty okolo 58 eur za jednotku energie se u ročního pásma naposledy pohybovaly na podzim roku 2011. Výrazně dražší byla elektřina jen v roce 2008, kdy cenu dočasně vytáhli nahoru spekulanti. Hlavním tahounem současného růstu je zdražující emisní povolenka, která zvyšuje náklady na výrobu v uhelných a plynových elektrárnách.

Domácnosti mají určitou výhodu v tom, že změny na energetickém trhu pocítí až s časovým odstupem. Úpravu ceníků (směrem nahoru) lze očekávat nejdříve na podzim. Naopak velcí spotřebitelé již zdražování energie mohli pocítit. Potvrzuje to třeba obchodování na Českomoravské burze Kladno, která se zaměřuje na zprostředkování nákupu energií pro veřejné zadavatele – města, kraje, ministerstva, nemocnice a další. Zatímco v druhé polovině loňského roku zde veřejní zadavatele běžně nakupovali po 1300 korunách za MWh, poslední uzavřené transakce již mají cenovku 1568 až 1590 korun za MWh.

Analytici vidí jen jeden důvod pro současný růst cen elektrické energie – zdražující emisní povolenky v evropském systému EU ETS. Stejný důvod uvedli top manažeři ČEZ při prezentaci finančních výsledků za minulý rok. Níže uvedený graf, převzatý z prezentace společnosti ČEZ, jasně dokládá úzký vztah mezi burzovní cenou elektrické energie a emisní povolenky (EUA).

Vztah mezi cenou elektřiny (roční pásmo 2022) a emisní povolenky (EUA). Zdroj: prezentace společnosti ČEZ z 16.3.2021

Růst ceny lze pozorovat na všech vzájemně propojených trzích ve střední a západní Evropě. Elektřina na příští rok je v Německu dlouhodobě o něco levnější než v Česku, aktuálně vychází na zhruba 56 eur za MWh. Naopak Slováci a Maďaři mají elektřinu mírně dražší, cena ročního pásma 2022 zde dosahuje 59 eur za MWh. Skandinávie se díky levné elektřině z vodních elektráren pohybuje doslova v jiném časoprostoru – megawatthodina elektřiny zde stojí pouze 26,50 eura za MWh.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter