INZERCE

Chemička Azoty v polských Puławách patří mezi největší závody tohoto druhu v Polsku. Foto: město Puławy

Závody skupiny Azoty v Puławách se mohou stát součástí skupiny Orlen. Výrobce hnojiv pokládají vysoké ceny plynu

Chemička v polských Puławách, patřící skupině Azoty, se může stát součástí společnosti Orlen. Polská vláda by tak chtěla zlepšit neutěšenou finanční situaci chemického koncernu. Informoval o tom časopis Puls Biznesu. Největšího polského výrobce hnojiv pokládají vysoké ceny plynu

Podle časopisu Puls Biznesu bylo první čtvrtletí roku pro skupinu Azoty, největšího výrobce hnojiv v Polsku, obvykle nejlepším obdobím roku. Tehdy vytvořené zisky tvořily většinu celoročních finančních výsledků. Dnes tomu tak není.

„V celé historii chemického koncernu se nikdy nestalo, že by první čtvrtletí bylo ztrátové. Až do letošního roku. Od ledna do března 2023. Podle odhadovaných údajů, které skupina Azoty zveřejnila minulý týden – dosáhla její čistá ztráta 555 milionů zlotých a v záporných číslech se pohybovaly i výsledky EBITDA,“ uvedl Puls Biznesu.

Výsledky za první čtvrtletí ukazují, že situace Skupiny Azoty je velmi špatná. Vedení nevylučuje, že v polovině roku může dojít k problému s kovenanty (druh cenného papíru, podmínka v dohodě o úvěru nebo půjčce – pozn. red.)

„Zadlužení skupiny na konci roku pravděpodobně přesáhne 7 miliard zlotých,“ říká analytik Erste Securities Jakub Szkopek, kterého cituje Puls Biznesu.

Deník poznamenává, že problém vidí i hlavní akcionář Skupiny Azoty, státní pokladna.

„Podle našich informací ministerstvo státního majetku již nejméně několik týdnů přemýšlí, jak chemický koncern zrušit,“ dodává Puls Biznesu.

Grupa Azoty má po invazi Ruska na Ukrajinu obrovský problém s cenami plynu. Proto vyjednává cenu plynu se svým hlavním dodavatelem, společností PKN Orlen (po fúzi s PGNiG). Tomasz Hinc, prezident společnosti Azoty, tvrdí, že ceny plynu jsou rozhodující nejen pro ziskovost společností Grupa Azoty, ale také pro konkurenceschopnost polského chemického průmyslu v Evropě a na celém světě.

„Probíhají jednání s PKN Orlen o nové smlouvě o dodávkách plynu, současná smlouva vyprší na konci září tohoto roku,“ řekl Tomasz Hinc, prezident Grupa Azoty. Dodal, že vlastní produkce PKN Orlen roste, takže doufá, že cena tohoto plynu bude atraktivnější.

Válka převrátila trh s plynem vzhůru nohama. Rána do Azoty

„Válka, která na Ukrajině probíhá od února 2022 na trhu naší nejdůležitější suroviny, kterou je trh se zemním plynem, začala v polovině roku 2021, kdy Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Evropy. V létě 2021 začaly ceny plynu velmi silně růst. Tak vysoká cenová hladina byla výsledkem spekulací, protože ani náklady na těžbu plynu, ani žádný jiný způsob nemohou racionálně vysvětlit tento nárůst,“ řekl Tomasz Hinc, prezident Grupa Azoty.

Hinc zdůraznil, že získávání surovin za vhodné ceny je klíčem k efektivitě výrobních procesů v polském chemickém průmyslu.

„To je zvláště důležité v případě plynu, jehož výkupní cena představuje 60 až 80 procent výrobních nákladů dusíkatých hnojiv,“ popisuje Hinc.

„Jednáme s PKN Orlen, která se sloučila s PGNiG, o novém kontraktu na plyn. V současné době je jediným skutečným dodavatelem plynu pro průmysl v Polsku a ceny našich finálních výrobků výrazně závisí na cenách plynu. Tato dohoda je proto klíčová nejen pro celkové výrobní náklady společností skupiny a ziskovost, ale také pro konkurenceschopnost polského chemického průmyslu v Evropě a ve světě,“ uvedl dále Tomasz Hinc. Dodal také, že současná smlouva uzavřená s PGNiG je platná do konce září letošního roku.

Prezident Azoty počítá nižší ceny plynu

„Doufáme ve šťastný výsledek těchto jednání, zejména že k tomu přispějí právní podmínky, ve kterých obě společnosti fungují, a skutečnost, že jsou významnými společnostmi státní pokladny. Zákon o zásobách změnil situaci v plynárenské oblasti a strategii diverzifikace, kterou jsme realizovali do roku 2018,“ vysvětlil Tomasz Hinc a zdůraznil, že v té době byla základem těchto právních předpisů naléhavá potřeba rozšířit polskou plynárenskou infrastrukturu za účelem zajištění energetické bezpečnosti polské, to jest výstavba plynovodu Baltic Pipe a zvýšení kapacity plynového terminálu ve Svinoústí.

„Vlastní výroba PKN Orlen v Polsku i v zahraničí také roste, takže doufáme, že cenová nabídka na polském trhu pro největšího odběratele průmyslového plynu v Polsku bude atraktivní,“ podotkl řekl Tomasz Hinc.

Podle zprávy společnosti za rok 2022 uzavřela společnost Grupa Azoty a její dceřiné společnosti: Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty Police, Grupa Azoty Kędzierzyn, Grupa Azoty Siarkopol dne 7. července 2022 přílohu k rámcové dohodě o prodeji plynu ze dne 13. dubna 2016 a přílohy k jednotlivým smlouvám. Jak je uvedeno ve zprávě, v důsledku příloh k jednotlivým smlouvám zůstane PGNiG strategickým dodavatelem plynu pro celou skupinu Grupa Azoty až do 30. září 2023. Skupina informovala, že celková hodnota příloh uzavřených se společnostmi v souvislosti s prodloužením jednotlivých smluv se odhaduje na 13,4 miliardy zlotých. Firtma doplnila, že základem pro výpočet vzorce ceny v uzavřených jednotlivých smlouvách jsou tržní hodnoty cenových indexů plynu.

(nik)