INZERCE

Část největší farmy větrných elektráren v ČR. Nachází se u obcí Rusová a Kryštofovy Hamry v Krušných horách, vlastní ji německý ecoenerg. Autor: David Tramba

Zatím rekordní aukce větrných elektráren v Česku: podporu získají projekty o výkonu 89 MW

Výsledky v pořadí čtvrté aukce výše provozní podpory pro větrné elektrárny skončily dosud nevídaným úspěchem. Podporu vysoutěžilo devět projektů o celkovém instalovaném výkonu 88,8 megawattu, uvedlo na svém webu ministerstvo průmyslu a obchodu. Uspěli zejména domácí investoři, nicméně v oboru zelené energetiky se jedná o poměrně neznámá jména.

Většina z těchto investorů uspěla s jedním projektem. Výjimku tvoří firemní skupina Noho Energy, která uspěla celkem pětkrát. Jedná se o pět větrných elektráren v lokalitách Anenská Studánka a Vojtěchov o celkovém výkonu 31 megawattů. Všichni tito investoři chtějí své větrné elektrárny spustit během let 2027 a 2028. Když uvážíme, že jejich záměry dosud neprošly procesem EIA ani dalšími povolovacími řízeními, tak se jedná o odvážný předpoklad.

Firmy, které v aukci uspěly, požádaly o podporu ve výši od 2795 korun do 3450 korun za vyrobenou megawatthodinu elektřiny. V aukci neuspěla společnost RenoEnergie, která pro své tři záměry požadovala vyšší cenu: 3497 korun/MWh. „Důvodem neuspění v aukci je překročení celkové alokace soutěženého instalovaného výkonu ve vyhlášené výzvě, a to i při aplikaci akceptovaného snížení instalovaného výkonu u jednotlivých nabídek,“ uvedlo pro vysvětlení ministerstvo průmyslu a obchodu.

Přitom RenoEnergie je jediným známějším jménem mezi uchazeči čtvrté aukce. Tato společnost během let 2006 až 2013 postavila osm vodních elektráren a nyní se zaměřuje na projekty v oboru větrné energetiky.

V poslední aukci uspěla také společnost Czech Hydro, kterou vlastní bývalý menšinový akcionář skupiny Energo-pro Jiří Krušina. V jejím případě se nejedná o nové stavby, ale o rekonstrukci starších vodních elektráren. Konkrétně se jedná o hydroelektrárny Hradištko (2,33 MW), Kostomlátky (2,96 MW) a Praha-Modřany (1,5 MW). Vysoutěžená výše podpory přesahuje 4000 korun/MWh.

Vysoutěžený výkon postupně narůstá

Jedná se v pořadí o čtvrtou aukci provozní podpory pro obnovitelné zdroje, kterou ministerstvo průmyslu vypsalo od roku 2022. Výzva k účasti byla zveřejněna letos v červenci, příjem nabídek byl ukončen dne 3. října. Podpora je určena pro nové i modernizované malé vodní elektrárny o výkonu 1 až 7 MW, větrné elektrárny od výkonu 6 MW výše a modernizované výrobny elektřiny z bioplynu s výkonem od 1 MW výše.

Minulou aukci ovládly společnosti Decci a TCN energie, které spolu předložily tři ze čtyř podpořených projektů. Zmíněné čtyři projekty mají celkový instalovaný výko 24,75 MW. Neuspělo naopak sdružení firem Micronix Group a SEFIN Capital, které u svých záměrů požadovalo maximální možnou výši podpory na úrovni 3500 korun/MWh.

Výsledky předcházející aukce zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu loni v říjnu. Tehdy se podařilo vysoutěžit podporu pro tři projekty ve větrné energetice o celkovém výkonu 24,8 megawattu. Uspěl také jediný přihlášený zájemce o stavbu malé vodní elektrárny. Jednalo se o státní podnik Povodí Vltavy s elektrárnou Klecany II o výkonu 1,8 MW.

První oznámené vítěze měla aukce provozní podpory ukončená loni v květnu. Také tehdy byl zájem slabý a tak uspěly oba přihlášené projekty. Jednalo se o větrné parky, za kterými stály společnost Synergion Jívová ze skupiny Micronix Group (11,3 MW) a firma Lhota Brno (9 MW).

David Tramba