Na seznamu autorizovaných nových energetických zdrojů, jež získaly souhlas ministerstva průmyslu a obchodu k realizaci, přibyl od poloviny roku pouze jeden jediný nový zdroj – čtyřmegawattová větrná elektrárna u Žipotína v Pardubickém kraji. Fotovoltaika – nula. Zvěsti o novém solárním boomu se tak zatím nepotvrdily.
Na první pohled by se mohlo zdát, že právě teď je vhodná chvíle rozjet investiční projekt v energetice. Miliardové dotace na rozvoj zelené energetiky štědře nabízí Modernizační fond, legislativní jistotu dodává novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie. Také rostoucí cena elektřiny a povolenek přímo vybízí k investování do nízkoemisních energetických zdrojů. Jenže realita zatím za očekáváním pokulhává.
Po nadějném druhém čtvrtletí, kdy státní autorizaci získaly dva nové bloky Jaderné elektrárny Dukovany, jedna velká fotovoltaika a pět větrných farem, přibyla od července pouze jedna další státem schválená nová výrobna energie. Podle aktualizovaného přehledu udělených autorizací, který Ekonomickému deníku na vyžádání poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu, jde o větrnou elektrárnu Žipotín na Svitavsku.
Jedná se o projekt, o němž Ekonomický deník informoval v červenci. Investorem elektrárny za zhruba 100 milionů korun je firma S & M Develop. Bude se jednat o zatím největší zařízení svého druhu v České republice. Platí to jak o výšce, tak o instalovaném výkonu, který dosáhne 4,2 megawattu. To je dvojnásobek oproti tomu, kolik běžně mají větrné elektrárny postavené u nás během minulého desetiletí.
Během roku 2022 chtějí své větrníky postavit i další zájemci. Podle přehledu elektráren, kterým letos ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo státní autorizaci, má předpokládané dokončení v příštím roce projekt firmy Lhota Brno u Moravice a Melče na Opavsku i záměr s názvem VTE Potšát – Lipná III na střední Moravě, za kterým stojí firma Roteko Invest.
Mohlo by vás zajímat
Přehled vydaných státních autorizací
Přesto je zapotřebí upozornit na jedno riziko, které může spuštění nových větrných elektráren v letošním roce zkomplikovat. Novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie sice vstoupí v účinnost od ledna, avšak počítá s autorizací výše podpory zelené elektřiny ze strany Evropské komise. Její úředníci nejsou podle informací Ekonomického deníku spokojeni s poměrně skromným materiálem, který jim k věci z Prahy přišel, a řízení se tak může protáhnout.
Zatímco první nové větrné elektrárny mohou vyrůst na české území již v příštím roce, v případě Jaderné elektrárny Dukovany II teprve odstartuje soutěž na výběr dodavatele. Aktuální verze přehledu elektráren autorizovaných ministerstvem průmyslu uvádí předpokládaný termín dokončení – přesněji řečeno prvního připojení k síti – v prosinci roku 2035. Autorizaci mají dva bloky po 1200 megawattech, ČEZ však chce v této fázi stavět pouze jeden blok.
Státní autorizaci v Česku zákon vyžaduje u elektráren o instalovaném výkonu od jednoho megawattu výše. Naopak malé energetické zdroje včetně menších kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaik mohou investoři stavět i bez razítka od ministerstva průmyslu a obchodu.
David Tramba