Na seznamu autorizovaných nových energetických zdrojů, jež získaly souhlas ministerstva průmyslu a obchodu k realizaci, přibyl od poloviny roku pouze jeden jediný nový zdroj – čtyřmegawattová větrná elektrárna u Žipotína v Pardubickém kraji. Fotovoltaika – nula. Zvěsti o novém solárním boomu se tak zatím nepotvrdily.

Na první pohled by se mohlo zdát, že právě teď je vhodná chvíle rozjet investiční projekt v energetice. Miliardové dotace na rozvoj zelené energetiky štědře nabízí Modernizační fond, legislativní jistotu dodává novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie. Také rostoucí cena elektřiny a povolenek přímo vybízí k investování do nízkoemisních energetických zdrojů. Jenže realita zatím za očekáváním pokulhává.

Po nadějném druhém čtvrtletí, kdy státní autorizaci získaly dva nové bloky Jaderné elektrárny Dukovany, jedna velká fotovoltaika a pět větrných farem, přibyla od července pouze jedna další státem schválená nová výrobna energie. Podle aktualizovaného přehledu udělených autorizací, který Ekonomickému deníku na vyžádání poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu, jde o větrnou elektrárnu Žipotín na Svitavsku.

Jedná se o projekt, o němž Ekonomický deník informoval v červenci. Investorem elektrárny za zhruba 100 milionů korun je firma S & M Develop. Bude se jednat o zatím největší zařízení svého druhu v České republice. Platí to jak o výšce, tak o instalovaném výkonu, který dosáhne 4,2 megawattu. To je dvojnásobek oproti tomu, kolik běžně mají větrné elektrárny postavené u nás během minulého desetiletí.

Během roku 2022 chtějí své větrníky postavit i další zájemci. Podle přehledu elektráren, kterým letos ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo státní autorizaci, má předpokládané dokončení v příštím roce projekt firmy Lhota Brno u Moravice a Melče na Opavsku i záměr s názvem VTE Potšát – Lipná III na střední Moravě, za kterým stojí firma Roteko Invest.

Mohlo by vás zajímat

Přehled vydaných státních autorizací

Přehled vydaných státních autorizací nových energetických zdrojů. Zdroj: MPO

Přesto je zapotřebí upozornit na jedno riziko, které může spuštění nových větrných elektráren v letošním roce zkomplikovat. Novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie sice vstoupí v účinnost od ledna, avšak počítá s autorizací výše podpory zelené elektřiny ze strany Evropské komise. Její úředníci nejsou podle informací Ekonomického deníku spokojeni s poměrně skromným materiálem, který jim k věci z Prahy přišel, a řízení se tak může protáhnout.

Zatímco první nové větrné elektrárny mohou vyrůst na české území již v příštím roce, v případě Jaderné elektrárny Dukovany II teprve odstartuje soutěž na výběr dodavatele. Aktuální verze přehledu elektráren autorizovaných ministerstvem průmyslu uvádí předpokládaný termín dokončení – přesněji řečeno prvního připojení k síti – v prosinci roku 2035. Autorizaci mají dva bloky po 1200 megawattech, ČEZ však chce v této fázi stavět pouze jeden blok.

Státní autorizaci v Česku zákon vyžaduje u elektráren o instalovaném výkonu od jednoho megawattu výše. Naopak malé energetické zdroje včetně menších kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaik mohou investoři stavět i bez razítka od ministerstva průmyslu a obchodu.

David Tramba