Pondělí, 24. ledna, 2022

Zadlužená Arca má další problém. Policie ji vyšetřuje kvůli několika trestným činům

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V polovině loňského roku vedení skupiny Arca poprvé přiznalo, že má potíže. Po období bankrotového moratoria začalo insolvenční řízení a pražský Městský soud rozhodl o úpadku. Server novinky.sk dnes přišel s informací, že má Arca kromě věřitelů i další vážný problém. Slovenská policie skupinu vyšetřuje kvůli vícero trestným činům. Statisíce eur do skupiny vložila i manželka slovenského expremiéra Matoviče.

Slovenský server se odkázal na slova mluvčí speciální prokuratury Jany Tökölyové, které potvrdila, že Národní kriminální agentura (NAKA) v souvislosti s působením firmy v posledních měsících rozběhla vyšetřování pro vícero trestných činů. „V současnosti probíhají znalecká zkoumání účetní dokumentace. Obvinění nebylo vzneseno vůči žádné osobě. Vzhledem na probíhající vyšetřování nebude Úřad speciální prokuratury poskytovat podrobnější informace,“ dodala mluvčí.

K hlavním poškozeným patří řada investorů, kteří od skupiny nakoupili směnky. Podle květnového vyjádření soudu má téměř 1600 z nich sídlo či bydliště v České republice. V říjnu Městský soud v Praze ustanovil jako znalce znaleckou kancelář EqSA, jejímž úkolem je ocenit majetkovou podstatu skupiny. Hlavní líčení má podle soudu proběhnout v České republice.

Jak uvedly novinky.sk, do Arcy investovala a k pohledávce se přihlásila i manželka slovenského expremiéra Pavlína Matovičová. Skupina jí celkem dluží přes 600 tisíc eur. Podle českého insolvenčního rejstříku Matovičová uplatňuje tři směnky v hodnotě 239 tisíc eur, 239 tisíc eur a 215 tisíc eur.

Pohledávky českých věřitelů dosahují 15,2 miliardy korun, tedy víc než v případě slovenských věřitelů. K typickým věřitelům krachující firmy patří manažeři, advokáti nebo třeba lékaři. Do řad poškozených patří i řada spotřebních či bytových družstev. Například Svaz českých a moravských spotřebních družstev požaduje 16 milionů korun.

O potížích slovenské skupiny Arca Capital se začalo hovořit v půlce loňského června. Hlavní problém firmy představuje velké zadlužení, ve většině případů jde o směnky s vysokým úročením a krátkou dobou splatnosti.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter