Jaká bude reálná cena za nové jaderné reaktory? Odpověď na tuto otázku zkusil najít polský zpravodajský web Energetyka24, který dal dohromady dostupné informace. Výsledek je poměrně překvapivý. Polský web dospěl ke zjištění, že v přepočtu na jednotku výkonu může být nejlevnější francouzská nabídka.

Polsko podobně jako Česká republika hledá dodavatele stavby jaderných elektráren. Ve hře je stejná trojice uchazečů – americký Westinghouse, francouzské EDF a korejské KHNP. Na konci října polská vláda rozhodla, že první jadernou elektrárnu o třech blocích postaví Westinghouse. Nezávisle na tom zahájila Polska Grupa Energetyczna (PGE) zahájila jednání s Korejci o možné spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny v Pątnówě ve středním Polsku.

Kolik to bude stát? Podle vyjádření premiéra Mateusze Morawieckého z počátku listopadu budou náklady na výstavbu jaderné elektrárny se třemi bloky AP1000 konsorciem Westinghouse/Bechtel dosahovat zhruba 20 miliard amerických dolarů.

U příležitosti podpisu smlouvy v Soulu oznámil deník Korea Times a jiná korejská média odhadovanou hodnotu zakázky KHNP na stavbu dvou bloků APR1400 v Pątnowě. Ta údajně dosahuje výše 14,1 miliardy dolarů.

Cena navržená třetím uchazečem, francouzskou EDF, podle neoficiálních zpráv dosahuje 33 miliard eur za čtyři bloky EPR a 48,5 miliardy eur za šest bloků na polském území. Na základě těchto čísel mohou dle webu Energetyka24 nabídky vypadat následovně:

Mohlo by vás zajímat

  • EDF: 38,94 miliardy zlotých za jeden reaktor EPR, tedy 22,25 milionů zlotých za 1 MW
  • KHNP: 33,47 miliardy zlotých za jeden reaktor APR1400, tedy 23,91 milionů zlotých za 1 MW
  • Westinghouse/Bechtel: 31,26 miliardy zlotých za jeden AP1000, tedy 25,29 milionů zlotých za 1 MW

V přepočtu se tedy jedná o hodnotu maximálně 162 miliard korun za reaktor o výkonu do 1200 megawattů. Pro přepočet na české koruny však zřejmě nestačí uvedené cifry vynásobit kurzem 5,19 CZK/PLN. Nevýhodou Česka je větší vzdálenost od moře (a tedy vyšší přepravní náklady) a také stavba pouze jednoho bloku v Dukovanech (Poláci budou mít „množstevní slevu“). Otázkou je i to, co s cenou korejského a francouzského uchazeče udělá zmenšení reaktoru na v Česku požadovaných maximálně 1200 MW.

Analýza webu Energetyka24 zpochybňuje, či přímo vyvrací informace zveřejněné v Polsku před dvěma měsíci. Web nuclear.pl tehdy zveřejnil až podezřele nízké hodnoty v nabídkách tří uchazečů o stavbu jaderných bloků v Polsku. Hlavně číslo uvedené u korejského reaktoru APR1400 (2,64 milionu dolarů za 1 MW výkonu) bylo doslova z říše snů, nikoliv z reality. Podle této hodnoty by jeden 1400megawattový korejský reaktor v přepočtu stál jen okolo 85 miliard korun.

Ani tehdy uvedené ceny u dalších uchazečů neodpovídají tomu, za kolik dnes EDF či Westinghouse budují jaderné elektrárny v západní Evropě, respektive ve Spojených státech. Tady se dnes „cenovky“ běžně pohybují okolo 9 milionů dolarů za MW výkonu. V přepočtu to pak vychází na téměř 250 miliard korun za 1200megawattový blok.

dtr