INZERCE

Stávající uhelná elektrárna v polském Pątnówě, kde by měl v dohledné budoucnosti vyrůst jeden z polských zdrojů jaderné energie. Foto: PGE

Korejci zahájili s Poláky posouzení lokality pro výstavbu jaderné elektrárny v Pątnówě. Předběžný plán by měl být znám do konce roku

Korejská společnost KHNP a Polska Grupa Energetyczna (PGE) zahájili úvodní průzkumy lokality pro výstavbu korejské jaderné elektrárny v Pątnówě ve středním Polsku. Kromě toho bylo podepsáno 13 memorand o porozumění mezi korejskými a polskými dodavateli o spolupráci na projektu. Oznámila to zástupci společností KHNP a PGE.

Polské ministerstvo pro státní majetek, jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky, polské společnosti ZE PAK a Polska Grupa Energetyczna (PGE) a Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se na přelomu října a listopadu dohodly na vypracování plánů na výstavbu jaderné elektrárny v Pątnówě.

V dopise o záměru se tyto tři společnosti dohodly, že „společně připraví plán výstavby jaderné elektrárny založené na korejské technologii APR1400″.

Dodává se v něm, že společnosti „provedou geotechnickou, seizmickou a environmentální analýzu podmínek … odhadnou rozpočet pro jednotlivé fáze předvýstavby – výstavby – provozu podle vzájemně navrhovaného modelu financování a definují dopad na realizaci projektu a stanoví milníky realizace projektu“.

Předběžný plán by měl být vypracován do konce roku.

Korejsko-polský expertní tým v místě možné jaderné elektrárny v polském Pątnówě. Foto: KHNP

Devátého listopadu navštívili zástupci KHNP, ZE PAK a PGE navrhovanou lokalitu v Pątnówě pro novou jadernou elektrárnu. Skupina ověřila vhodnost lokality provedením průzkumu místa z hlediska kapacity chladicí vody, energetické sítě, životního prostředí atd.

O den později se v hotelu Sheraton Grand ve Varšavě konalo sympozium dodavatelů APR1400, kterého se zúčastnilo přibližně 200 hostů z polské vlády, podniků a dodavatelů v jaderném průmyslu. Akci uspořádaly KHNP, Korejská jaderná asociace a Polská komora energetického průmyslu a ochrany životního prostředí.

Během akce podepsal tým Koreje – včetně společností KEPCO E&C, KEPCO Nuclear Fuel, KEPCO KPS, Doosan Enerbility a Daewoo E&C – memoranda o porozumění se 13 polskými dodavateli, včetně společností Zarmen, APS Energia, Energomontaz, Ecol a Finow, o vzájemné spolupráci v oblasti dodávek materiálu, provozu a údržby atd. a zároveň se dohodl na posílení spolupráce mezi společnostmi pro polský jaderný projekt.

Téhož dne se Nam Yoh-Shik, vedoucí divize Project & Overseas Nuclear Business společnosti KHNP, setkal s polským místopředsedou vlády a ministrem státních aktiv Jacekem Sasinem a korejským velvyslancem v Polsku Lim Hoonminem, aby projednali plány spolupráce, například směr přípravy projektového plánu, plány na posouzení vhodnosti lokality a plány spolupráce se společností ZE PAK.

KHNP uvedla, že vytvoří projektové plány včetně plánů postupu výstavby, nákladů na výstavbu a financování projektu.

Podle polské tiskové agentury PAP KHNP navrhla zajistit financování 49 procent nákladů na výstavbu jaderné elektrárny Pątnów.

„Díky dopisu o záměru mezi společnostmi pro polský jaderný projekt se na projekt připravíme a dosáhneme nejvyšší úrovně ve všech aspektech včetně bezpečnosti, technologie, hospodárnosti a včasné výstavby na základě vynikajících schopností korejského týmu,“ uvedl generální ředitel KHNP Hwang Joo-ho.

Dvacátého osmého října oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, že pro první část plánu země na výstavbu šesti reaktorů o výkonu až 9 GWe do roku 2040 byla vybrána americká firma Westinghouse. V dopise o záměru týkajícím se elektrárny Pątnów se uvádí, že korejská dohoda „je novým projektem, který doplní stávající plán jaderných elektráren vedený polskou vládou“.

KHNP provozuje všech 24 jaderných bloků provozovaných v Jižní Koreji.

Korejci také dokončují elektrárnu Barakah ve Spojených arabských emirátech, která se skládá ze čtyř reaktorů APR1400. Dva bloky této elektrárny již byly spuštěny, ve třetím začalo zavážení paliva a výstavba čtvrtého je v závěrečné fázi.

APR1400 je tlakovodní reaktor (PWR). První blok s APR1400 – Shin-Kori 3 – zahájil komerční provoz v roce 2016.

V elektrárně Shin-Kori probíhá výstavba dvou takových reaktorů – bloků číslo 5 a 6.

(hrb)