INZERCE

Jaderná elektrárna Kozloduj v Bulharsku. Foto: Kozloduy NPP

Z Ruska prostě už nic. Bulhaři se dohodli na dodávkách jaderného paliva do elektrárny Kozloduj s Francouzi a Američany

Od ruského TVELu už bulharští energetici nekoupí nic. Dohoda Bulharska s francouzskou společností Framatome na dodávkách paliva pro jedinou jadernou elektrárnu v zemi Kozloduj navazuje na pakt s americkou firmou Westinghouse a je součástí diverzifikace dodávek jaderného paliva pro bulharskou jadernou elektrárnu. Oznámila to bulharská vláda.

Jaderná elektrárna Kozloduj je jedinou jadernou elektrárnou v Bulharsku a hlavním výrobcem elektřiny v zemi. Nachází na severozápadě Bulharska na řece Dunaj a zajišťuje přibližně 34 procent elektrické energie v zemi.

V lokalitě jaderné elektrárny Kozloduj je postaveno 6 jaderných bloků s celkovou kapacitou výroby elektřiny 3760 MW, vybavených tlakovodními reaktory, které jsou nejpoužívanějšími reaktory na světě.

V současné době provozuje jaderná elektrárna Kozloduj EAD dva jaderné bloky – bloky 5 a 6 s reaktory WWER-1000 a dvě skladovací zařízení pro vyhořelé jaderné palivo – sklad vyhořelého paliva s technologií podmořského skladování a suchý sklad vyhořelého paliva. Reaktory prošly rekonstrukcí a programy prodloužení životnosti umožňujícími prodloužení provozu z 30 na 60 let. 

Bulharský ministr energetiky Rossen Hristov uvedl, že podpis dohody s Framatome je „důležitým dnem v historii“ jaderné elektrárny Kozloduj, která diverzifikuje dodávky paliva pro jadernou elektrárnu v zemi – přechází od předchozího ruského dodavatele TVEL k americkým a francouzským dodavatelům pro reaktory VVER-1000.

Už 22. prosince byla se společností Westinghouse podepsána smlouva o výrobě a dodávkách souborů s čerstvým jaderným palivem pro pátý blok elektrárny Kozloduj. Smlouva se společností Framatome rovněž stanoví harmonogram budoucích jednání a uzavření smlouvy na dodávku čerstvého jaderného paliva pro šestý blok. Obě strany uzavřou smlouvu až na 12 zavážek na období 2025-2034 včetně.

„Nepřetržitý provoz jaderné elektrárny Kozloduj na maximální výkon je nesmírně důležitý pro energetickou a národní bezpečnost Bulharska,“ uvedl Hristov.

Bulharské Národní shromáždění v listopadu odhlasovalo urychlení procesu zajištění alternativy k Rusku jako dodavateli jaderného paliva.

Bulharské ministerstvo energetiky uvedlo, že evropské požadavky na diverzifikaci mají zajistit bezpečnost dodávek jaderných materiálů a služeb v jaderném palivovém cyklu pro všechny organizace provozující jaderné elektrárny v Evropské unii.

Na dodávkách paliva od TVELu jsou dodnes závislé i dvě české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Společnost TVEL spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Od roku 2024 budou jaderné palivové soubory do Temelína podobně jako v Bulharsku dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome.

Co se týče Dukovan, TVEL má uzavřenou smlouvu na palivo až do konce životnosti energetického zdroje. Změnit dodavatele by však měly i Dukovany.

„Nedovedu si do budoucna představit závislost jen na jednom dodavateli. Nějaká jednání probíhají, detaily zatím říci nemohu,“ avizoval ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Dukovany mají nyní zásobu paliva na necelé tři roky.

(nik)