INZERCE

Třetí blok elektrárny Vogtle v Georgii s reaktorem AP1000 od Westinghouse. Foto: Georgia Power

Westinghouse zahájil spouštění prvního reaktoru AP1000 ve Spojených státech

Westinghouse v tomto týdnu významně pokročil se spouštěním prvního bloku typu AP1000 na území Spojených států amerických. Nový blok jaderné elektrárny Vogtle, která se nachází u města Waynesboro v Georgii, spustil první štěpnou reakci v reaktoru. Informaci přinesl web World Nuclear News a další americká média.

Následovat bude postupné navyšování výkonu tak, aby byl blok připraven na synchronizaci s elektrickou sítí a zahájení výroby elektřiny. Operátoři též provedou testy jednotlivých zařízení. Největší akcionář elektrárny, kterým je společnost Georgia Power, očekává, že nový blok Vogtle 3 zahájí provoz v květnu nebo červnu. Ve výstavbě je ještě blok Vogtle 4 se stejnou technologií, který má zahájit provoz během prvního čtvrtletí příštího roku.

Ve zmíněné lokalitě se nacházejí ještě dva starší bloky uvedené do provozu v letech 1987 a 1989. „Elektrárna Vogtle bude brzy mít čtyři bloky, což z ní udělá největší zařízení svého druhu v USA. Je to výjimečná chvíle, kdy se připravujeme na zprovoznění nového jaderného bloku, který nám bude sloužit produkcí čisté energie bez emisí po dalších 60 až 80 let,“ uvedl ke spuštění generální ředitel společnosti Georgia Power Chris Womack.

Výstavba dvou reaktorů typu AP1000 – reaktorů generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy a elektrickým výkonem 1117 MW – začala v elektrárně Vogtle prvním betonováním před deseti lety, tedy v březnu 2013. Výstavba byla v prvních letech poněkud chaotická a vedla k časovým průtahům a překračování rozpočtu. V roce 2017 pak výstavbu dále zkomplikoval bankrot společnosti Westinghouse.

Pohled do strojovny třetího bloku elektrárny Vogtle v Georgii. Foto: Georgia Power

Za výstavbou elektrárny stálo konsorcium tvořené společnostmi Georgia Power (45,7 %), Oglethorpe Power Corporation (30 %), Municipal Electric Authority of Georgia (22,7 %) a Dalton Utilities (1,6 %). Podle posledních známých odhadů vyjde výstavba dvou nových bloků včetně nákladů financování na 34 miliard dolarů (750 miliard korun). Nákladný projekt nakonec vznikl i díky zvýhodněným úvěrům od americké federální vlády.

Navzdory všem zmíněným potížím se jedná o významný krok vpřed pro koncern Westinghouse a jeho další projekty. Od loňského roku totiž ožil zájem o stavbu jaderných elektráren v Evropě. Zatím nejdále je projekt v Polsku, kde na základě dohody z loňského října postaví Westinghouse první elektrárnu se třemi bloky AP1000. V pokročilejším stadiu vyjednávání má americký dodavatel jaderných reaktorů také zakázky v Bulharsku a na Ukrajině.

Není žádným tajemstvím, že Westinghouse je – spolu s francouzskou EDF a korejskými společnostmi KHNP/Kepco, jedním z uchazečů o stavbu jednoho bloku nové Elektrárny Dukovany II. Všichni tři zájemci podali 30. listopadu dle očekávání předběžné nabídky. Skupina ČEZ v únoru jednání o podobě nabídek mírně zrychlila. Pozornost se nyní upíná k polovině září, kdy mají všichni tři zájemci podal závazné nabídky.

V tuto chvíli jsou v provozu čtyři reaktory typu AP1000, a to v čínských elektrárnách Sanmen a Haiyang. Oproti konkurenčním technologiím vynikají provozní spolehlivostí a vysokým využitím kapacity.

dtr