Americký Westinghouse chce naskočit do perspektivního byznysu s modulárními reaktory středního výkonu. Představil malý modulární reaktor AP300 o elektrickém výkonu 300 MW, který vychází ze zkušeností s výstavbou velkých reaktorů AP1000. Stejně jako jeho větší sourozenec je navržen s životností nejméně 80 let v provozu, jak uvedl Westinghouse v tiskové zprávě.
AP300 bude založen na stejné technologii jako AP1000, včetně hlavních zařízení, konstrukčních prvků, pasivní bezpečnosti, paliva a systémů kontroly a řízení (I&C). Pokročilý systém pasivní bezpečnosti podle vyjádření společnost Westinghouse automaticky zajišťuje bezpečné vypnutí v krizové situaci bez zásahu obsluhy a eliminuje potřebu záložního napájení a chlazení. To se přímo promítá do zjednodušené konstrukce, nižších nákladů a menších rozměrů.
„AP300 je jediným dostupným malým modulárním reaktorem, který je založen na zavedené, provozované a pokročilé reaktorové technologii,“ zdůraznil generální ředitel společnosti Westinghouse Patrick Fragman a dodal: „Uvedení AP300 doplňuje portfolio technologií společnosti Westinghouse, což nám umožňuje plně uspokojit potřeby našich zákazníků po celém světě, a to s jasným výhledem na harmonogram dodávek a hospodárnost.“
Modulární reaktor AP300 bude možné vedle výroby elektrické energie využít pro dálkové vytápění či odsolování mořské vody, výhledově může sloužit i k bezemisní výrobě vodíku. Společnost Westinghouse dále oznámila, že tým vyvíjející modulární tlakovodní reaktor AP300 povede Rita Baranwal, která je v současné době technologickou ředitelkou této společnosti.
Konkurence na trhu středních reaktorů sílí
Zajímavostí může být fakt, že AP300 má stejný výkon jako varný reaktor BWRX-300 od konsorcia GE Hitachi. Tento reaktor se v posledních dvou letech stal doslova trhákem na trhu modulárních reaktorů. První blok si závazně objednala kanadská společnost OPG, která jej umístí v areálu jaderné elektrárny Darlington. Dalšími vážnými zájemci jsou estonská společnost Fermi Energia i americká Tennessee Valley Authority.
To jsou však jen „drobné zakázky“ proti záměru, který oznámila společnost Orlen Synthos Green Energy (společný podnik rafinerské a plynárenské společnosti PKN Orlen a chemičky Synthos). Ta chce na polském území postavit až 79 bloků s reaktory BWRX v 25 lokalitách. Na konci dubna investor podal na polské ministerstvo energetiky šest žádostí o takzvané principiální rozhodnutí pro nové jaderné elektrárny se zmíněným typem reaktoru. Hned tři lokality se nacházejí v blízkosti Krakova, další se nacházejí poblíž měst Tarnobrzeg, Włocławek a Ostrołęka.
Na trhu modulárních reaktorů chtějí uspět také společnosti NuScale, Holtec, Rolls-Royce, EDF/Framatome a KHNP/Kepco. Všech sedm jmenovaných společností se uchází o stavbu prvního modulárního reaktoru v České republice. Jedná se o záměr skupiny ČEZ, nový blok má vyrůst v areálu Jaderné elektrárny Temelín. V případě úspěchu pilotního projektu chce ČEZ pořídit celkem až deset menších reaktorů, umístí je zpravidla v areálu současných jaderných a uhelných elektráren.
(dtr)