Americký Westinghouse se rozhlíží po českém trhu a hledá možné dodavatele zařízení, služeb či technologií pro plánované nové jaderné elektrárny v Evropě. Zakázku na tři bloky v Polsku už má jistou a věří si také na výhru v soutěži na nový jaderný blok v Dukovanech. Možné partnery hledá během dvoudenního sympozia pro dodavatele, které se včera a dnes koná v Praze.
Na jedné straně tak byli zástupci top managementu Westinghouse a jeho partnerské společnosti Bechtel, která má na starosti stavební část zakázky. Na druhé pak zástupci několika desítek českých společností, které připadají v úvahu jako dodavatelé jednotlivých dílů či služeb. Samozřejmě zde padaly otázky na téma jak velký bude podíl českých společností na dukovanském projektu.
Nedávno jmenovaný šéf českého zastoupení Westinghouse Petr Brzezina považuje dvoutřetinový podíl českých firem na zakázce za reálný. Vzhledem k oživení zájmu o jadernou energetiku v Evropě dostane šanci každý, kdo splní požadavky na kvalitu a spolehlivost. „Každý, kdo bude mít možnost dodávat a kvalifikuje se, tak dostane šanci. Obávám se, že bude spíš nedostatek než přebytek kapacit dodavatelů,“ řekl Brzezina Ekonomickému deníku.
Očekávání zní 65 procent
K možnému podílu českých firem na dukovanské zakázce ve výši až 65 procent dospěla v minulých dnech zveřejněná studie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. A to bez ohledu na to, zda zakázku získá americký Westinghouse, francouzské EDF či korejské KHNP. Tuzemský hrubý domácí produkt by se v takovém případě mohl navýšit až o 234 miliard korun a příjmy veřejných rozpočtů o 96 miliard korun.
Výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík je ještě větším optimistou, co se týká podílu lokálních dodavatelů. „Studie VŠE je zpracována konzervativně, obsahuje pouze to, co je český průmysl jednoznačně schopen nabídnout. Kdybychom připočetli to, co je možné ještě v Česku vyrobit a dodat, tak se podíl může dostat přes 70 procent,“ řekl Perlík Ekonomickému deníku.
Petr Brzezina i Josef Perlík se shodli, že podílu českých dodavatelů významně pomůže fakt, že vláda a skupina ČEZ mají ambice stavět čtyři velké jaderné bloky o výkonu nejméně 1000 megawattů. Dokud se hovořilo o stavbě jednoho bloku v Dukovanech, tak řadě firem nedávalo smysl vstupovat či vracet se do oboru jaderné energetiky. Podílet se na čtyřech blocích v Česku – a připočíst můžeme potenciální zakázky v Polsku, Bulharsku či na Slovensku – to už je výrazně atraktivnější byznys.
Westinghouse už s potenciálními českými dodavateli vyjednává, výsledkem je například 36 podepsaných memorand o porozumění. Podle oznámení z loňského září patří mezi možné partnery třeba česká část koncernu Siemens, žďárský hutní podnik ŽĎAS nebo jaderně výzkumný podnik ÚJV Řež, jehož většinovým vlastníkem je ČEZ. České podniky by mohly dosáhnout i na prestižní zakázky, jako je dodávka turbiny či dílů primárního okruhu.
Snaží se všichni tři
Srovnatelné aktivity v Česku vyvíjejí také dva další uchazeči o stamiliardovou zakázku v Dukovanech. Korejské společnosti KHNP a Kepco již loni podepsaly memoranda o porozumění s desítkami českých podniků, jako jsou ÚJV Řež, ZAT, Sigma Group, Škoda JS, I&C Energo, ZVVZ Group, TES, Chemcomex a také Hochtief, který má mít na starosti stavební část. Korejci již dříve přislíbili, že v případě vítězství v tendru by turbiny vyrobila a dodala plzeňská společnost Doosan Škoda Power.
Také francouzská skupina EDF loni zmínila první jména společností, které by se mohly podílet na stavbě elektrárny Dukovany II. Stavební práce má zajistit Metrostav DIZ ve spolupráci s francouzským koncernem Bouygues. Mezi další české dodavatele mají patřit společnosti Baest Machines & Structures, Hutní Montáže, I&C Energo, Reko Praha, Sigma Group a Škoda JS.
David Tramba