Vývoz ropy a plynu z Ruska dál padá. Státní plynárenský koncern Gazprom přiznal, že od ledna do května vyvezl mimo prostor bývalého Sovětského svazu 61 miliard metrů krychlových plynu, což je meziroční pokles o 27,6 procenta. Propad lze vysledovat v případě exportu ropy.
Dodávky ruského plynu do Evropy zřejmě spadly ještě výrazněji. V hodnotě 61 miliard m3 je totiž zahrnutý vývoz do Číny, který postupně narůstá. Objem dodávek na evropské trhy tam byl spíš o třetinu nižší než ve stejném období roku 2021. Značný podíl na tom má i ruské rozhodnutí ukončit dodávky do zemí, které odmítly platit podle nových pravidel v rublech.
Takových zemí je už pět. Již v dubnu odmítli Rusové dál dodávat zemní plyn Polsku a Bulharsku, tedy zemím, které měly v plánu do konce roku přejít na dodávky z jiných zdrojů. V květnu následovalo „odstřihnutí“ Finska, což byl zřejmě trest za finské rozhodnutí vstoupit do NATO. V tomto týdnu kvůli sporu o platby zastavil Gazprom dodávky plynu do Nizozemska a Dánska. Stejně postupoval i v případě části německých zákazníků.
Tankery na cestě do Indie
Ještě výraznější je propad ruského exportu ropy. Jak uvedla americká zpravodajská televize CNBC s odvoláním na data analytické firmy Kpler, objem dodávek ruské ropy tankery do osmi vybraných evropských zemí (Německo, Francie, Španělsko, Nizozemsko, Polsko, Švédsko, Finsko, Litva) se v květnu propadl na 219 tisíc barelů denně. Před zahájením rusko-ukrajinské války to běžně bývalo okolo 1 milionu barelů denně.
Současně vzrostl objem ruské ropy, která je aktuálně na moři, z 30 milionů barelů v únoru na současných 72 milionů barelů (9,7 milionu tun). Souvisí to s prodloužením dopravních tras. Ruskou ropu totiž s třetinovou slevou oproti běžné ceně ropy typu Brent nakupují hlavně Číňané a Indové. Konkrétně Indie, která do letošního února ruskou ropu téměř nenakupovala, v květnu odebírala 615 tisíc barelů denně. Takové množství stačí na pokrytí jedné osminy indické spotřeby.
Na „diskontním“ nákupu ruské ropy zřejmě vydělávají také někteří eticky méně citliví odběratelé z Evropy. Bývalí manažeři maďarské rafinerské společnosti MOL včera upozornili, že MOL bohatne na rozdílu v ceně mezi ruskou ropou a Brentem. Tento dodatečný zisk může v letošním roce dosáhnout podle bývalého ředitele korporátních vztahů MOL László Miklóse 1,2 miliardy dolarů.
Rusko jako dodavatel ropy skončí úplně
Většina zemí Evropské unie nicméně toho názoru, že Rusko si za válečnou agresi a vraždění na Ukrajině zaslouží adekvátní trest. Podle nedávné dohody šéfů vlád zemí EU nastane velmi rychlý zákaz dovozu ruské ropy po moři. Tankery obstarávají zhruba dvě třetiny objemu ropy mířícího z Ruska do EU. Výjimku prozatím získalo Bulharsko a Chorvatsko.
Přeprava ropy ropovodem Družba má dostat časově omezenou výjimku, spekuluje se o osmnácti měsících. Platí to pouze pro jižní větev, která zásobuje Maďarsko, Slovensko a z 50 procent Českou republiku. Severní větev směřující do Polska a východní části Německa bude uzavřena pro dodávky z Ruska od konce letošního roku.
Úplné ukončení odběru ropy a ropných produktů z Ruska již dříve oznámily Velká Británie a Spojené státy americké.
(dtr)