Loňský zisk bez mimořádných vlivů by dosáhl úrovně 22,3 miliardy korun, ale zkazily jej opravné položky k hodnotě Severočeských dolů a uhelných elektráren. Proto čistý zisk klesl na 9,9 miliardy korun. Letošní výhled vypadá vzhledem ke skokovému růstu cen elektřiny mnohem lépe.

Vedení ČEZ se má tentokrát čím pochlubit. Tržní hodnota společnosti ČEZ za poslední rok narostla z 276 na 444 miliard korun. Představenstvo bude řádné valné hromadě navrhovat dividendu ve výši 44 korun na akcii. Prospěch z toho bude mít hlavně státní rozpočet: ministerstvo financí totiž drží zhruba 70 procent všech akcií.

Analytiky jistě potěší výhled do blízké budoucnosti. Vedení společnosti ČEZ očekává v roce 2022 ukazatel provozního zisku před odpisy (EBITDA) na úrovni 85 až 89 miliardy korun a čistý zisk na úrovni 38 až 42 miliardy korun. Dividendu ze zisku příštího roku by se mohla pohybovat již okolo 60 korun na akcii.

Příslib vysoké dividendy

Naopak v letošních výsledcích se růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích a burzách ještě neprojevil. Provozní zisk před odpisy loni klesl o 2 procenta na 63,2 miliardy korun a čistý zisk bez mimořádných vlivů o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Jedním z důvodů bylo zmenšení skupiny o rumunské a bulharské dceřiné podniky, které ČEZ odprodal na jaře a v létě loňského roku.

Hlavní finanční výsledky Skupiny ČEZ za rok 2021 (EBIT = provozní zisk, CAPEX = kapitálové investice). Zdroj: ČEZ

„Výsledky hospodaření překonaly naše výchozí očekávání zejména díky rekordnímu zisku z obchodování s komoditami na zahraničních trzích, vyšším realizačním cenám vyrobené elektřiny a díky stabilnímu bezpečnému provozu jaderných zdrojů. Na řádné valné hromadě budeme akcionářům navrhovat dividendu ve výši 44 korun na akcii,“ uvedl k loňským výsledkům předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Ředitel divize finance ČEZ Martin Novák dodal, že společnost po pěti letech vrací dividendovou politiku ČEZ na úroveň 60 až 80 procent zisku vyplaceného akcionářům (v minulých letech to bylo až 100 procent). Takový poměr je podle Nováka dlouhodobě udržitelný a obvyklý v energetickém odvětví. ČEZ bude mít díky tomu možnost více expandovat a investovat.

Méně elektřiny z uhlí, víc zákazníků

Celková výroba elektřiny v rámci Skupiny ČEZ meziročně poklesla o 8 procent na 56 miliard kilowatthodin. Zoho v jaderných zdrojích vyrobila Skupina ČEZ celkem 30,7 mld. kWh, meziročně o 2 procenta více. V uhelných elektrárnách ČEZ vyrobil 19,7 mld. kWh, meziročně o 17,5 procenta méně. Výsledek ovlivnil prodej elektrárny Počerady skupině Sev.en Energy a odstavení starých elektráren Prunéřov 1 a Mělník 3.

Loňské výsledky ovlivnil také krach firemní skupiny Bohemia Energy a následný převod zákazníků do režimu dodavatele poslední instance. U elektřiny došlo k nárůstu dodávek společností ČEZ Prodej o 13 procent a u plynu o 22 procent. Skupina ČEZ získala 310 tisíc nových zákazníků. Ke konci loňského roku již dodávala elektrickou energii do 2,63 milionu odběrných míst a zemní plyn do 535 tisíc míst.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba