INZERCE

Jeden z obchodů sítě Geco, kterou spoluvlastnil zemřelý miliardář Martin Ulčák. Foto: Forum Liberec

Vypořádané dědictví. Majetek po Martinu Ulčákovi převzala Jiřina Ulčáková

Česká republika má další miliardářku. Majetek po loni zemřelém Martinu Ulčákovi přebírá vdova Jiřina Ulčáková. Soud ji v minulých týdnech zapsal jako vlastníka Ulčákovy investiční skupiny E-Invest, ale i dalších firem. Dvě firmy v minulosti kontrolované Ulčákem – Witkowitz VHM a T-Watt – skončily u jiných majitelů.

Jak lze vyčíst ze zápisu v Obchodním rejstříku, Jiřina Ulčáková byla zapsána jako majitelka firmy E-Invest k datu 29. dubna. Stalo se tak téměř přesně rok po smrti 56letého byznysmena Martina Ulčáka. Prostřednictvím skupiny E-Invest Ulčák kontroloval své další firmy, jmenovitě strojírenskou skupinu Witkowitz, Hutní montáže či podíl ve firmě Spojené slévárny.

V některých případech byl převod na Jiřinu Ulčákovou pouze dočasný. Týká se to třeba společnosti T-Watt zaměřené na velkoobchod s elektrickou energií, kterou k datu 30. dubna převzala Sokolovská uhelná. Dnes již tato firma působí pod novým názvem SUAS Commodities. Na tuto transakci v lednu upozornil deník E15, který uvedl, že touto cestou dědicové umoří část Ulčákova dluhu u Sokolovské uhelné, který dosahoval výše nejméně jedné miliardy korun.

Poslední rozloučení s Martinem Ulčákem ze strany obchodních partnerů a spolupracovníků. Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Převedena už je také firma Witkowitz VHM, do níž Ulčák převedl pohledávky za strojírenskou skupinou Vítkovice a také spornou pohledávku Hutních montáží týkající se doplatku ceny za Mariánský most v Ústí nad Labem. Tuto firmu v březnu převzal podnikatel Marcel Belhocine, který s Ulčákem dlouhodobě spolupracoval – například ve firmách Atlanta Safe a Geco.

Zřejmě nejhodnotnější součástí majetku Martina Ulčáka byl čtvrtinový podíl v obchodním řetězci Geco se specializací na prodej tisku a tabáku. Podle posledních známých čísel za rok 2019 vykázalo Geco tržby 38,9 miliardy korun a čistý zisk 542,5 milionu korun. Ulčák zde měl pozici finančního investora, chod podniku řídili (a stále řídí) jeho společníci – jmenovitě Libor Chrobok a Petr Poláček.

Martin Ulčák (1964-2020) zahájil kariéru již před listopadem 1989 jako funkcionář Socialistického svazu mládeže (SSM). Po pádu komunismu začal podnikat, mezi prvními založil firmy Geco a Atlanta Safe. Nejvíc se zviditelnil v roce 2011, kdy se pokusil o záchranu krachující společnosti Sazka. Tuhý boj o ovládnutí Sazky nakonec vyhrála konkurenční skupina, tvořená investičními skupinami KKCG a PPF. V roce 2014 se neznámý pachatel pokusil Ulčáka zavraždit. Život vlivného byznysmena a lobbisty loni ukončila agresivní forma rakoviny.

Případů úmrtí českých miliardářů v posledních letech přibývá. Příkladem může být většinový akcionář Sokolovské uhelné František Štěpánek, který se zastřelil v únoru loňského roku. Jeho majetek přebírá manželka a děti, ve vedení Sokolovské uhelné je zastupuje právník Pavel Tomek. Před necelými dvěma měsíci na Aljašce při letecké nehodě zahynul nejbohatší český byznysmen Petr Kellner.

David Tramba