„Zatraktivníme vydávání zaměstnaneckých akcií,“ slíbila vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v lednu 2022 ve svém programovém prohlášení. Právní prostředí, které po dvou úpravách zákona zůstává na konci jejího vládnutí má ale opačný efekt. Zaměstnanecké akcie se podle něj prakticky nevydávají, shodli se v podcastu Perspektivy Česka vedoucí advokát Mavericks a specialista na start-upy Tomáš Ditrych a Vít Horký, zakladatel Czech Founders. Podle Ditrycha si mohou dobrý akciový program dovolit jen velmi velké korporace. Pro malé a střední firmy a pro start-upy, kterým mají zaměstnanecké akcie pomáhat především, je ale česká právní úprava nepoužitelná. Často se proto uchylují k alternativním řešením. Stát tím přichází o miliardy korun na daních.
Zaměstnanecké akcie by měly pomoci malým začínajícím firmám přilákat špičkové odborníky. Zaručují jim totiž podíl ve firmě, který později mohou výhodně prodat. Jenže české start-upy je prakticky nevyužívají.
„V současné době nastavit dobrý akciový program je těžké, prakticky nemožné. My to ve své praxi děláme pro obrovské klienty, velké korporace, které si mohou dovolit utratit desítky milionů korun za robustní, ale správné řešení, které je bezpečné z hlediska správy společnosti,“ popsal v podcastu Perspektivy Česka Tomáš Ditrych, který je mimo jiné autorem studie analyzující fungování zaměstnaneckých akcií v zahraničí.
Zaměstnanecké akcie jsou typické tím, že mají omezená hlasovací práva, ale zachovávají majetkový podíl ve společnosti. Jak přesně by ale měly být koncipovány, není v Česku úplně jasné.
„Právní úprava zaměstnaneckých akcií není v Česku prakticky žádná. Pouze nahodile se v zákoně o obchodních korporacích používá označení akcie, které má zaměstnanec, a jsou tam nějaké drobné výjimky,“ popisuje Ditrych.
Mohlo by vás zajímat
Příliš komplikovaný
V roce 2024 došlo k několika změnám v jejich zdanění. Změny v daňové legislativě se zaměřily na princip „no tax before cash“, což znamená, že daně budou vybírány až ve chvíli, kdy zaměstnanec zpeněží své akcie a bude mít prostředky na jejich úhradu. V tu chvíli vzniká firmě povinnost odvést také sociální a zdravotní pojištění. Jenže právní úprava má řadu výjimek, jako je například odchod zaměstnance firmy. Další novela ji navíc změnila pouze na dobrovolnou.
Podle podnikatelů je tak současný zákon příliš komplikovaný. „Trávil jsem mnoho hodin s experty, ale neshodli jsme se, kdy má zaměstnanec akcie danit a v jakých chvílích na ně má právo. Jak tomu má potom rozumět podnikatel?“ upozorňuje podnikatel a investor Vít Horký.
Nastavit zaměstnanecký akciový program si před lety vyzkoušel ve své technologické společnosti Brand Embassy. Ke klasickým akciím se ale nakonec přes legislativní potíže nedostali. „Využívali jsme fantomových podílů, které v podstatě neexistují až do chvíle, kdy se ta firma prodává,“ popisuje Horký a dodává: „Takové nastavení má mnoho nevýhod pro zaměstnavatele, zaměstnance i stát.“
Taková alternativní schémata využívají místo zaměstnaneckých akcií až tisíce českých malých a středních firem. „Fantomových opčích schémat jsem vytvářel asi 300 za poslední roky. Potřeba je veliká. Hledají se alternativy, které jsou v pořádku, zákonné, ale státu nic nepřináší,“ uvádí Ditrych.
A jednoznačně výhodné podle něj tyto virtuální programy nejsou ani pro zaměstnance. Nedokážou totiž to základní, co by po nich zakladatelé start-upů chtěli, tedy udělat z jejich zaměstnanců spolupodnikatele. Stávající právní úprava se tak podle něj zcela minula původně zamýšleným účinkem – podpořit začínající byznys.
Zákon je připravený, jen ho přijmout
Částečnou změnu k lepšímu by podle Ditrycha mohla přinést právní úprava, kterou připravila Pirátská strana ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy, podnikateli, investory a bývalou ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou (TOP 09).
„Snaží se zafixovat hodnotu společnosti ve chvíli, kdy do toho programu firma vkládá svého zaměstnance, tak aby nárůst hodnoty byl potom zdaněn kapitálovým výnosem. Je to doplněk právní úpravy, která už v zákoně je a která řeší akcie, tedy cenné papíry jako takové,“ vysvětluje advokát. Tuto právní úpravu podle Horkého podnikatelé předali loni v létě i ministerstvu financí, které dosud změny v úpravě zaměstnaneckých akcií zaštiťovalo.
Je ale velmi nepravděpodobné, že by se předlohu podařilo ještě v tomto volebním období přijmout. Sněmovna odpočítává poslední pracovní měsíce před volbami. A ministerstvo financí se k novele odmítá vyjadřovat. „Aktuálně probíhají diskuze na pracovní úrovni, a to jak se zástupci ostatních resortů, tak samozřejmě se zástupci odborné veřejnosti. Návrh je stále živým materiálem, který dozná změn, a bylo tedy předčasné už nyní k němu vystupovat v médiích,“ sdělila České justici mluvčí resortu Gabriela Krušinová.
Chuť otevřít po volbách diskusi o podpoře nového podnikání naopak v podcastu Perspektivy Česka jasně avizoval poslanec a stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Nejjednodušším řešením by podle něj bylo již připravený návrh zákona rychle schválit. Podporu zaměstnaneckých akcií a nového podnikání obecně si vytkl za jednu ze svých hlavních priorit do dalších let.
Podcast Perspektivy Česka si poslechněte na Spotify nebo Apple podcast: