Výběr kandidátů do orgánů firem státu získá zákonná pravidla

kandidat foto: pixabay

Výběr kandidátů do orgánů státních a polostátních firem získá zákonná pravidla. Zakotví je návrh nominačního zákona, který dnes opětovně schválila Sněmovna i se senátními úpravami střetu zájmů uchazečů. Cílem vládní předlohy, kterou nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, je omezit dosazování politických kandidátů do takzvaných trafik.

Uchazeči o místa ve firmách budou podle návrhu zákona procházet až na výjimky ministerským výběrovým řízením a všichni hodnocením před vládním výborem. Jeho postavení ale bude pouze poradní. Ministr bude moci rozhodnout jinak, postoj bude muset v tom případě zdůvodnit. Vládní výbor ale bude moci zcela odmítnout kandidáty, kteří nebudou splňovat zákonné podmínky. Bude k nim patřit trestní bezúhonnost a v některých případech i bezpečnostní prověrka.

Nominační zákon se bude týkat společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty.

Senát u poslanců uspěl s návrhem vyškrtnout z předlohy ustanovení, podle kterého by adept nesměl být ve střetu zájmů ve vztahu k funkci ve státní firmě, o níž usiluje, už ke dni podání přihlášky do výběrového řízení. Senátoři poukazovali na to, že takový požadavek by vylučoval odborníky, kteří působí v soukromé sféře ve vysokých manažerských pozicích. Jmenovaní kandidáti se ale nebudou smět dostat do střetu zájmů po celou dobu výkonu funkce ve státní firmě.

Obdobný návrh nominačního zákona byl ve hře už v minulém volebním období, Sněmovna ho ale nestihla projednat. Opoziční Piráti loni předložili vlastní předlohu, kterou ale Sněmovna zamítla už v úvodním kole. Obsahovala i úpravu vlastnické politiky státu.

-čtk-