Jak velký podíl získají čeští dodavatelé na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech? Občas se objeví signál, že to bude méně, než by si místní průmyslníci přáli. Ale krátce poté přijde uklidňující vyjádření zahraničních soutěžitelů o zakázku. Všichni tři vzkazují: nebojte, podíl okolo 65 procent na hodnotě zakázky vám připadne.
Jednou z klíčových součástí každé jaderné elektrárny je parní turbína. Zájem vyrobit ji pro nový blok Dukovan má plzeňská Doosan Škoda Power, ale nejméně v jednom případě to není reálné. Francouzská EDF koncem června oznámila, že v bloku Dukovany 5 bude umístěna turbína z produkce společnosti GE Steam Power. Její závod ve francouzském Belfortu je tradičním dodavatelem turbín Arabelle pro francouzské jaderné bloky.
Ředitel pražského zastoupení EDF Roman Zdebor k tomu dodává, že i s francouzskou turbínou je dosažení podílu 65 procent zakázek pro české firmy reálný. Nabízí totiž jiný trumf: Škoda JS by mohla vyrobit a dodat vnitřní díly reaktoru a další zařízení primárního okruhu; spolu s dalšími českými společnostmi by se mohla podílet na dodávce celých systémů pro nejadernou část elektrárny. Nejednalo by se přitom o novou spolupráci – vnitřní díly reaktoru již dříve Škoda JS dodala pro reaktory typu EPR ve Finsku a Číně a nyní je vyrábí pro elektrárnu Hinkley Point C ve Velké Británii.
Roman Zdebor zmínil právě budovanou elektrárnu Hinkley Point C ještě v jedné souvislosti. Britské společnosti se na její výstavbě podílejí z 64 procent – navzdory faktu, že rozsah průmyslové výroby související s jadernou energetikou je ve Spojeném království menší než v České republice. I z tohoto pohledu je tedy dosažení 65procentního podílu reálné.
Mohlo by vás zajímat
Jinde 50 procent, ale v Česku 65
Americký Westinghouse lehce vyděsil české průmyslníky větou, která se objevila na firemním webu. Ta věta zní: „Naším cílem je, aby místním subdodavatelům zůstalo přibližně 50 % objemu zakázek.“ . Podle reakce společnosti Westinghouse se jedná se o obecný úvod článku ke spolupráci s místními subdodavateli v Evropě. Jedná se tedy o jakýsi obecný minimální cíl, se kterým na začátku společnost Westinghouse vstupuje do evropských projektů.
Jen málo evropských zemí má totiž tak velké spektrum dodavatelů zařízení a technologií pro jaderné elektrárny jako Česká republika. Co se týká českého projektu, společnost Westinghouse směřuje ke zmíněnému podílu 65 procent českých firem na hodnotě projektu podílet, jak již dříve uvedl prezident společnosti Westinghouse pro Česko a Slovensko Petr Brzezina.
Třetím uchazečem o dukovanskou megazakázku je korejská KHNP, která taktéž slibuje většinu zakázek pro české dodavatele. „Víme, že česká vláda a průmysl očekávají 65procentní podíl na projektu. I když se v tuto chvíli nemůžeme vyjádřit k podrobnostem míry lokalizace KHNP uvedené v naší nabídce, vynakládáme maximální úsilí, abychom očekávání české strany překonali,“ odpověděl Harry Chang, viceprezident české a polské projektové kanceláře KHNP.
V případě nových projektů výstavby jaderných zařízení musí KHNP jako státní společnost pořádat výběrová řízení na nákup zařízení, což znamená, že nelze zaručit stoprocentní úspěch českých zájemců. „Objevili jsme však mnoho českých společností s výjimečnými schopnostmi a zkušenostmi v oblasti jaderné energetiky, což nás vede k přesvědčení, že cíl lokalizace může být dostatečně naplněn,“ dodal Harry Chang.
Pokud se vrátíme zpět k úvodnímu tématu, tak Korejci již loni přislíbili, že v případě výhry v tendru vyrobí turbínu pro nový dukovanský blok Doosan Škoda Power. „Za účelem rozšíření rozsahu dodávek hlavních zařízení souvisejících s turbogenerátorem vedeme technická jednání se společností Doosan Škoda Power a v blízké budoucnosti je dokončíme,“ řekl Harry Chang.
65 procent = 500 miliard
Jak Ekonomický deník již dříve upozornil, hraje se zde o opravdu velký balík peněz. Místo původně avizovaného jednoho bloku se dnes vedení Skupiny ČEZ i ministerstvo průmyslu a obchodu přiklání k názoru, že bychom měli postavit čtyři velké bloky – dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ Petr Závodský v červnu na poslaneckém semináři řekl, že čtyři velké jaderné bloky vycházejí v dnešních cenách na 700 až 800 miliard korun.
Při podílu 65 procent to tedy znamená zakázky v rozsahu 455 až 520 miliard korun pro české podniky. O co největší podíl domácího průmyslu usiluje třeba Aliance české energetiky, která sdružuje například společnosti Škoda JS, Doosan Škoda Power, Metrostav, Sigma Group, ZAT či I&C Energo.
Všichni tři oslovení uchazeči o stavbu Dukovan svorně dodávají, že v případě úspěšné spolupráce se otevře cesta k dodávkám českých komponentů a technologií i na další jaderné bloky v Evropě. Stavět se v horizontu deseti let má nejen v Česku, ale také v Polsku, Nizozemsku, Finsku, Slovinsku a zřejmě i v dalších zemích.
David Tramba