INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Zdroj: fotobanka spol. ČEZ

Čtyři jaderné bloky vycházejí na 700 až 800 miliard korun. Kolik z toho zůstane pro české dodavatele?

Účet za čtyři velké jaderné bloky, které chce ČEZ s podporou státu postavit v Temelíně a Dukovanech, vychází v dnešních cenách na 700 až 800 miliard korun. Nyní se hraje o to, na kolik z této částky dosáhnou čeští subdodavatelé. Ti tuší, že nemají nic jistého, a proto hledají politickou podporu u poslanců.

Konkrétním případem může být i dnešní seminář hospodářského výboru poslanecké sněmovny k výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR a účast českého průmyslu, kterého se autor článku zúčastnil. Aliance české energetiky, které zastupuje hlavní tuzemské dodavatele zařízení, technologií a služeb pro energetiku, usiluje o nejméně 65procentní podíl českých firem na hodnotě zakázky. Pokud by však pocházely turbíny a související zařízení z dovozu, podíl českých dodavatelů by klesl k 50 procentům.

„České firmy disponují kapacitami, které dokážou objektivně zajistit v požadované nejvyšší kvalitě 65 procent dodávek. Před podáním finálních nabídek je však nutné, aby stát vyjednal s potenciálními uchazeči zapojení českého průmyslu, stejně jako mají garantovanou účast polské nebo maďarské firmy při stavbě nových bloků na svém území,“ řekl Milan Šimonovský, předseda výboru Aliance české energetiky a majitel společnosti Sigma Group.

Na semináři padly i – zatím spíše opatrné – výhrady k přístupu zahraničních zájemců o dukovanskou zakázku o spolupráci s českými podniky. „Potenciální uchazeči deklarují zájem o využití českého jaderného know-how zatím v rovině veřejných vystoupení. Je však nutné, aby byly tyto deklarace stvrzeny s konkrétními firmami i písemně. A to se zatím neděje,“ konstatoval výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.

Účastníci semináře k výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR ve sněmovně ve středu 21.6.2023. Foto: tiskový odbor Poslanecké sněmovny

Semináře se zúčastnili také zástupci nejznámějších členů Aliance české energetiky, tedy jmenovitě společností Škoda JS, Doosan Škoda Power, Metrostav, Sigma Group, ZAT a I&C Energo. Ti přítomným poslancům popsali, čím se jejich firmy zabývají a co jsou schopny do nových jaderných bloků dodat.

Stavět ve velkém se vyplatí

Zajímavá informace zazněla ve vystoupení ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ Petra Závodského. Ten zmínil, že čtyři velké jaderné bloky vycházejí v dnešních cenách na 700 až 800 miliard korun. Ale pokud bychom se rozhodli stavět jen jeden velký blok, náklady „za kus“ by byly o 20 procent vyšší – tedy zhruba 250 miliard.

Tady bude mít rozhodující slovo vláda; právě chystaná nová státní energetická koncepce by měla odpovědět na zásadní otázku, kolik nových reaktorů a v jakém časovém horizontu v Česku chceme mít. Samotný ČEZ již dříve deklaroval zájem stavět, a to celkem až čtyři velké jaderné bloky a deset modulárních reaktorů o menším výkonu. První z nich má stát v Temelíně, další v areálu současných uhelných elektráren.

Na závěr jedna dobrá zpráva. Pověřený šéf sekce energetiky a jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu Tomáš Ehler uvedl, že jednání s Evropskou komisí o souhlasu s modelem financování elektrárny Dukovany II se blíží k závěru. Podle stejného vzoru již pak bude snadnější schvalovat podporu státu pro další reaktory v Česku.

Ve hře o jadernou „zakázku století“ jsou tři uchazeči. Tedy americký Westinghouse, francouzská EDF a korejská společnost KHNP. Předběžnou nabídku na stavbu jednoho bloku nové Elektrárny Dukovany II (včetně opce na tři další reaktory) podali loni na podzim všichni tři. Nyní se pozornost obrací k termínu podání upřesněných nabídek, který ČEZ na žádost nejmenovaného uchazeče posunul z původně avizovaného 15. září na 2. října letošního roku.

David Tramba